2016. gada februārī, salīdzinot ar janvāri, ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā Latvijā samazinājās par 0,5%, cenām samazinoties vietējā tirgū realizētajai produkcijai par 0,4% un eksportētajai produkcijai – par 0,5%, norāda Ekonomikas ministrija.
Kopumā šā gada divos mēnešos ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā samazinājās par 0,6%, vietējā tirgū realizētajai produkcijai tās samazinājās par 0,2%, bet eksportētājai produkcijai – par 0,9%. Pēc kāpuma janvārī, februārī vietējā tirgū realizētās produkcijas cenām bija vērojams kritums. Eksporta produkcijas ražotāju cenu dinamiku janvārī-februārī noteica vājais pieprasījums ārējā tirgū.
Šā gada divos mēnešos nozaru griezumā ietekmīgākais ražotāju cenu pieaugums bija vērojams tekstilizstrādājumu un apģērbu ražošanā – attiecīgi par 1,6% un 1%. Ražotāju cenu pieaugumu tekstilizstrādājumu ražošanas nozarē noteica straujāks cenu kāpums eksportētajai produkcijai, bet apģērbu ražošanā cenu pieaugumu noteica straujāks cenu kāpums vietējā tirgū realizētajai produkcijai.
Lielākā pazeminošā ietekme šā gada divos mēnešos bija ražotāju cenu samazinājumam dzērienu ražošanā – par 4,9%, kokapstrādē – par 0,5%, gatavo metālizstrādājumu ražošanā – par 1,4% un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 1,3%, ko ietekmēja straujāks eksportētās produkcijas cenu kritums šajās nozarēs.
Gada griezumā 2016. gada februārī ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā bija par 1,9% zemākas nekā gadu iepriekš. Ražotāju cenu dinamika gan vietējā tirgū realizētajai produkcijai, gan eksportētājai produkcijai gada laikā samazinājās – attiecīgi par 2,4% un 1,5%, kas galvenokārt skaidrojams ar straujo energoresursu cenu kritumu kopš 2014. gada vidus. Jāatzīmē, ka 2016. gada februārī pasaules enerģijas, rūpniecības izejvielu un lauksaimniecības izejvielu cenas bija būtiski zemākas nekā pirms gada, norāda ministrijas pārstāvji.
Sagaidāms, ka šogad apstrādes rūpniecības ražotāju cenas būs tuvas pagājušā gada līmenim, uzsver EM. Tā kā lielākā daļa saražotās produkcijas tiek realizēta eksporta tirgos, tad ražotāju cenu līmeni lielā mērā ietekmēs eksportētās produkcijas ražotāju cenu svārstības, ko pamatā noteiks cenu tendences pasaulē un pasaules izejvielu cenu dinamika.