Dati par rūpniecību nonāk nedaudz vēlāk par citu statistiku, tādēļ pārsteiguma par pieaugošo krituma apmēru, nav. Kritums 13.9% apmērā apstiprina gan Latvijas, gan pasaules ekonomikā notiekošo, norāda SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.
2008. gada novembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada novembri, rūpniecības apjomi samazinājās par 13.9%. Kritums apstrādes rūpniecībā samazinājās vēl vairāk jeb par 15.2%. Lielākais kritums bija iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanā (-38.8%), mēbeļu ražošanā (-34.3%) un metālu ražošanā (-30.9%). Vienīgais pieaugums piedzīvoja kuģu būve un remonts, sliežu transportlīdzekļu ražošana un atjaunošana (+54.4%).
Iedzīvotāju un uzņēmēju noskaņojums ir ļoti zemā līmenī, kas tikai pastiprina lejupslīdes tendenci. Situācija rūpniecībā kļūst arvien saspringtāka. Kā rāda statistika, strauja aktivitātes samazināšanās nozarē notiek katra gada nogalē. Taču skaidrs, ka kritums šogad būs daudz lielāks par iepriekšējos gados pieredzēto. Ja vēl pirms vairākiem mēnešiem kritums rūpniecībā vairāk liecināja par lokālajām grūtībām, tad patlaban kritums novērojams teju visās pasaules valstīs. Samazinājumu piedzīvo ASV, Japāna, Vācija, arī Lielbritānija ziņo par jauniem antirekordiem rūpniecības kritumā. Arī Lietuva, kas līdz šim varēja lepoties uz Igaunijas un Latvijas fona ar labajiem eksporta un rūpniecības datiem piedzīvo situācijas krasu pasliktināšanos. Lietuvas rūpniecība novembrī kritās par 6.8%.
Lielākie krituma faktori ir straujā pieprasījuma kritums un izejvielu cenu samazināšanās, kas spiež cenu uz leju, tā mazinot uzņēmumu apgrozījumu. Krituma apjomi un mērogi pasaulē nozīmē, ka situācija pasaulē turpināsies pasliktināties vismaz tuvākos ceturkšņus. Daudzas attīstītās valstis gatavo plānus rūpniecības atbalstam. Jācer uz šo valstu ekonomikas sildīšanas pasākumu veiksmīgu iznākumu, kas ļautu cerīgāk raudzīties uz nākotni arī Latvijas uzņēmumiem. Taču līdz tam ir jāveic pasākumi, ko pieprasa vietējie uzņēmēji, jāpilnveido un jāievieš ieteikumi biznesa vides uzlabošanā, jāmazina birokrātija un jāiedarbina eksporta atbalsta pasākumi. Daudzu pasākumu un ieteikumu ieviešana neprasa lielus finanšu līdzekļus. Vairāki pasākumi, kuri tiek veikti ir vērtējami pozitīvi, taču vēlamo pasākumu saraksts ir garš. Līdz ko attīstība atjaunosies, pārdzīvojušie ieņems jaunos tirgus un brīvās nišas. Latvijas uzņēmējiem, kas būs noturējušies būs lielas iespējas izaugsmei. Noteikti, ka patlaban priekšrocības ir turīgākajām valstīm. Ieguvējas būs arī tās valstis, kas domā ilgtermiņā. Tādēļ Latvijai nozīmīgās nozares ir jānotur. Bet līdz tam ir jānonāk. Ja tas tiks darīts, tad diskusijām ir jāsākas nekavējoties, lai izvairītos no neobjektīviem lēmumiem un noteikumiem. Vēlāk tas atmaksāsies, jo no jauna iedzīvināt uzņēmumus būs lielas naudas, gan laika patēriņš. Turklāt investīcijas nozarēs finanšu krīzes dēļ tuvākajā laikā būs ierobežotas. Kritums norāda uz to, ka arī IKP kritums akumulējas, liekot domāt, ka tā kritums liks piepildīties vēl pesimistiskākām prognozēm kādas tās ir patlaban. Kas savukārt nozīmē, ka sagaidāmi turpmāki nepatīkami pasākumi no valdības puses.