SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis:
Jūnijā, salīdzinot ar maiju, rūpniecība, pēc krituma maijā, atkal uzrādīja nelielu pieaugumu 1.4% apmērā. Jūnijā apstrādes rūpniecība palielinājās par 0.9%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē par 11.5%. Pērnā gada laikā rūpniecības nozare, īpaši apstrādes rūpniecība, uzsāka ļoti strauju lejupslīdi. To straujākais kritums bija vērojams šā gada sākumā. Strauji augošā piesardzība un krīzes eskalācijas gaidās uzņēmumi strauji mazināja savus uzkrājumus un samazināja apgrozībā atrodošos resursus. Daudzi uzņēmumi straujā pieprasījuma krituma rezultātā savu darbību sašaurināja vai pārtrauca un mēģināja iztirgot uzkrājumus. Krītošā pieprasījuma ietekmē mazinājās produkcijas cenas. Tagad palēnām uzkrājumi iet uz beigām, kā rezultātā uzņēmumi, ne tikai Latvijā, uzsāk produkcijas ražošanu, pieaug atsevišķu produktu eksports, jo arī tirgotājiem nepieciešams papildināt preču uzkrājumus. Līdz ar to neliels aktivitātes pieaugums ir saprotams, bet jautājums par tā noturību saglabājas.
Aktuāls jautājums ir vai nozare un ekonomika kopumā ir sasniegusi savu zemāko punktu. Patlaban interesi raisa gaidāmā IKP statistika un attiecīgi, kā to ietekmēs rūpniecības dati. Joprojām pieejamā informācija neļauj apgalvot, ka zemākais punkts ir sasniegts, taču straujais kritums varētu liecināt, ka nozare turpmāk tik strauju kritumu nepiedzīvos un arī IKP krituma rekordi turpmākajos ceturkšņos būs aiz muguras. Tam par labu runā dati salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu. Rūpniecība šajā ziņā rāda labāku ainu par pirmajā ceturksnī uzrādīto. Otrajā ceturksnī rūpniecība gada laikā ir samazinājusies par 18.7%, pretstatā pirmajā ceturksnī tā kritās par 22.4%. Savukārt, ja salīdzina ar iepriekšējo periodu, rūpniecība otrajā ceturksnī ir pat pieaugusi (+2.2%). Pirmajā ceturksnī tā saruka par 13.2%.
Dati pret iepriekšējo periodu arī turpmāk uzrādīs viļņošanos, kam līdzi viļņosies arī kopējais ekonomikas vērtējums. Ņemot vērā bāzes efektu un straujo kritumu gada sākumā, gada kritums nozarē turpmākajos ceturkšņos varētu pamazām rukt. Straujā korekcija ir atsviedusi nozari par vairākiem gadiem atpakaļ un ņemot vērā samērā mazo rūpniecisko sektoru Latvijā, grūti iedomāties, ka krasa situācijas pasliktināšanās varētu turpināties ļoti ilgi.
DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:
Jūnijā rūpniecības izlaide pieauga par 1.4%, tai skaitā apstrādes rūpniecības izlaide — par 0.9%. Tādējādi Latvijas galvenā eksporta nozare atsāka martā – aprīlī aizsākto izaugsmi, kas īslaicīgi aprāvās maijā. Taču izlaides apjomi joprojām «mīņājas» tuvu gada sākumā reģistrētajam minimumam. Gada 2.ceturksnī kopumā bijis 3% pieaugums pret 1.ceturksni, taču tas seko ļoti dziļam kritumam iepriekšējos divos ceturkšņos.
Skaidrs, ka būtiska izlaides samazināšanās turpmāk nedraud, taču ar šībrīža līmeņa noturēšanu nepietiek, reālais izlaides apjoms ir tikai apmēram 2003.gada sākuma līmenī. Bez šīs nozares straujas atkopšanās kopējās ekonomiskās situācijas uzlabošanās ir maz ticama, jo ir vājas cerības, ka kāds cits faktors spēs nodrošināt būtisku papildus līdzekļu ieplūdi ekonomikā. Var izteikt pieņēmumus, ka dati neatspoguļo šajā laikā notikušo produktu kvalitātes kāpumu, taču skaidrs, ka situācija nozarē nav iepriecinoša. Par laimi, jauno pasūtījumu kopējās tendences kopš marta liek domāt, ka gada otrā puse rūpniecībai būs laba.
Aplūkojot dinamiku pa sektoriem, ļoti straujš kāpums (+9.9%) jūnijā redzams kokapstrādē, tā acīmredzot ir korekcija pēc krasā un no kopējo tendenču konteksta izkrītošā krituma maijā. Kokapstrāde ir kļuvusi par pirmo no lielajiem apstrādes rūpniecības sektoriem, kurā reģistrēts pieaugums arī gada griezumā (1.3%). Arī mašīnbūvē kāpums bijis straujš, taču, atšķirībā no kokapstrādes, tas joprojām ir no ļoti zemas bāzes, kritums gada griezumā ir tuvu 50%. Ļoti svārstīga tradicionāli ir «citu transportlīdzekļu» (t.i., kuģu un vilcienu) izlaides statistika, jo šie produkti ir «lielgabalaini», taču izmaiņas jūnijā (-37.2%) ir bijušas straujas pat pēc šī sektora standartiem. Vēl apstrādes rūpniecības datus būtiski negatīvi iespaidoja arī nemetālisko minerālu izlaides dinamika (-13.8%).
Apstrādes rūpniecības atkopšanās ir atkarīga gan no pašu Latvijas rūpnieku veikuma, gan pasaules ekonomikas dinamikas. Domājams, ka nepatīkamo pārsteigumu «no ārpuses» limits ir izsmelts. Straujais izlaides kritums Latvijas rūpniecībā sakrita ar kraso pasaules tirdzniecības apsīkumu gadu mijā, tagad tā ir stabilizējusies un var cerēt uz tās strauju atkopšanos turpmākajos mēnešos. Labvēlīgā ietekme varētu izpausties gan caur apjomu, gan cenu pieaugumu, tātad kā pieaugoši ienākumi no vienas produkta vienības pie augoša ražošanas apjoma. Pērnajā rudenī un ziemā notika tieši pretējais, padziļinot krīzi Latvijas ekonomikā, kuru galvenokārt izraisīja nekustamo īpašumu burbuļa plīšana un finansējuma ieplūdes apsīkums. Pasaules ekonomikas cikla pavērsiens var īpaši pozitīvi ietekmēt koksnes un metālu apstrādi, jo pieprasījumu pēc šiem produktiem lielā mērā veido celtniecība, kā arī transportlīdzekļu ražošana, kas ir cikliski ļoti jūtīgas nozares.
Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna:
Kā arī gaidījām, rūpniecības produkcijas izlaide atkal pieauga jūnijā pēc maija krituma. Tas iet kopā ar rūpniecības konjunktūras tendencēm, kas turpināja uzlaboties jūnijā un jūlijā. Arī jauno pasūtījumu apjoms turpina pieaugt. Tas dod cerību, ka arī jūlijā rūpniecības izlaide nedaudz pieauga.
Lai gan pieaugums nav liels - 1.4% visā rūpniecībā un 0.9% apstrādes rūpniecībā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, - tas apstiprina mūsu viedokli par šī svarīgākā eksporta sektora stabilizāciju. Īpaši iepriecināja spēcīgs pieaugums kokapstrādē par 9.9% (-5.7% maijā), tādejādi sasniedzot pagājušā gada aprīļa līmeni. Arī metālu un gatavo metālizstrādājumu izlaide pieauga jūnijā (attiecīgi par 8% un 4.4%), lai gan šīs nozares vēl joprojām daudz atpaliek no pagājušā gada līmeņiem. Līdzīgas tendences arī pārtikas ražošanā. Savukārt nemetālisko minerālu izstrādājumu, ka arī transportlīdzekļu ražošanā (izņemot automobiļu detaļu) turpinājās straujš kritums.
Mēs saglabājam savu prognozi par to, ka rūpniecības nozare šogad kopumā pret gada sākumu būs augšupejoša, ko arī apstiprina pēdējas tendences.