Saglabājoties pašreizējām tendencēm Latvijas rūpniecības sektorā, sagaidāms, ka rūpniecības pieaugums nākamajos mēnešos turpināsies, turklāt, iespējams, būs vēl lielāks. Tā prognozē tirgus eksperti.
Db.lv jau vēstīja, ka 2010.gada maijā, salīdzinot ar iepriekšējā gada maiju, rūpniecības produkcijas izlaide pēc darba dienu skaita izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās pieauga par 13.3%. Tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 13.3%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 2.8% un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 16.3%.
Rūpniecības produkcijas izlaides apjomu palielinājumu par 9,1% šā gada piecos mēnešos salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu galvenokārt sekmēja eksporta iespējas, aizvien saglabājoties vietējo un ārējo tirgu maksātspējas atšķirībām. Tā skaidro Finanšu ministrija, kas prognozē vietējā pieprasījuma saglabāšanos zemā līmenī, līdz ar ko apstrādes rūpniecības turpmākā attīstība būs atkarīga ne tikai no spējas noturēt savu tirgus daļu ārējos tirgos, bet arī no šo tirgus pozīciju palielināšanas.
«Kopumā var teikt, ka Latvijas rūpnieciskās izlaides statistika maijā ir pozitīva. Pieaugums pret aprīli veidoja 0,3%, turklāt jāņem vērā, ka šo rādītāju ietekmēja izlaides kritums elektroenerģētikā un ieguves rūpniecībā, kur pret iepriekšējo mēnesi izlaide samazinājās par 1%,» norāda Hipo Fondi analītiķis Aleksejs Marčenko.
«Ja pašreizējās tendences apstrādes rūpniecībā saglabāsies, rūpniecības pieaugums nākamajos mēnešos būs vēl lielāks. Rūpniecības eksportējošo nozaru attīstība palīdzēs Latvijai mainīt savu ekonomikas struktūru ilgtspējīgāka izaugsmes modeļa virzienā,» tā viņš.
Gada griezumā apstrādes rūpniecības pieaugums ir iegājis divciparu skaitļu zonā: +13.3% maijā pret 8% aprīlī. «Tas ir noticis vēlāk, nekā bija gaidīts, taču vismaz ir noticis. Sagaidāms, ka vasarā pieaugums gada griezumā pārsniegs 15% un šādā līmenī turēsies līdz novembrim,» prognozē DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
Viņš gan uzsver nepilnības statistikas datos. «Runājot par apstrādes rūpniecību kopumā, arvien pastiprinās iespaids, ka statistikas datos nepilnīgi tiek norādīta rūpniecības radītā pievienotā vērtība. Viens no izskaidrojumiem ir uzņēmumu eksporta darījumu dokumentos redzamo cenu neatbilstība faktiskajām, starpībai tiekot segtai, piemēram, par it kā sniegtiem pakalpojumiem. Šī parādība visvairāk skar tirdzniecību ar NVS valstīm un pārtikas pārstrādi. Katrā ziņā apstrādes rūpniecības īpatsvars ekonomikā pavisam noteikti nav 10%, kā pieņemts uzskatīt, - tas ir krietni lielāks,» tā viņš.
Arī SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis ir pozitīvs savās prognozēs par Latvijas rūpniecību, norādot, ka patlaban ir labvēlīgi priekšnosacījumi, lai apstrādes rūpniecība, lai arī ar atšķirīgiem panākumiem, šogad saglabātu veselīgu nozares attīstības tempu. «Tas galvenokārt notiek un notiks uz ārējo tirgu rēķina. Eksportam papildus ieguvumus sniedz ražotājcenu pieaugums eksporta produkcijai. Konkurētspējas pieaugums vidējā termiņā ļauj cerēt uz šādas tendences saglabāšanos,» tā viņš.
«Pozitīvisms nāk no Vācijas rūpniekiem, kas ziņo par eksporta pasūtījuma bumu. Tajā pašā laikā ir ziņas, kas liecina, ka jūnijā pasaules rūpniecības aktivitāte ir nedaudz pierimusi, kā ietekmē izskan minējumi, ka turpmākā pasaules ekonomikas izaugsme var kļūt mērenāka. Līdz ar to, kamēr valdīs tik daudz nenoteiktības un riski, ilgtermiņa prognožu vērtējumi ir neiespējami,» skaidro D. Gašpuitis.