Publisko iepirkumu likums nav paredzēts ekonomikas problēmu risināšanai, t.i., aplokšņu algu izskaušanai, diskusijā par nepieciešamajiem grozījumiem Publisko iepirkumu likumā atzina eksperti.
Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) vadītājs no 2001.gada decembra līdz šā gada 9.decembrim Andrejs Tiknuss norādīja, ka Publisko iepirkumu likums ir iepirkumu procedūras organizēšanas likums, tomēr, kopš esot IUB vadītāja amatā, ar šī likuma palīdzību ir bijusi vēlme risināt citas tautsaimniecībā samilzušas problēmas.
Arī advokātu biroja Varul partnere, zvērināta advokāte Debora Pāvila uzsvēra, ka Publisko iepirkumu likums nav piemērots, lai kontrolētu aplokšņu algu maksāšanu. «Ja gadījumā kāds uzņēmums neatbilst kritērijam par 70% no nozares vidējās algas, Valsts ieņēmumu dienestam (VID) vajadzētu pārbaudīt šo uzņēmumu, nevis uzņēmumu izslēgt no konkursa. Tas ir tāpat kā ar Konkurences likuma starpniecību tiek risinātas mazumtirgotāju piegādātāju attiecības, kas ir pilnīgi privātas, civiltiesiskas attiecības un būtu jārisina ar tiesas starpniecību,» uzsvēra zvērināta advokāte.
Latvijas Darba devēju konfederācijas mazo un vidējo uzņēmumu platformas koordinatore Anete Baltiņa norādīja, ka vidējās algas norma ir viens no iepirkuma procesa kritērijiem, bet aplokšņu algas ir likumdošanas, nodokļu sloga, atbildības un attieksmes jautājums.
Jau ziņots, ka Satversmes tiesa (ST) pēc uzņēmuma SIA HansaWorld Latvia (tagad SIA Sensum Solutions) pieteikuma vērtēja Publisko iepirkumu likuma 39.panta pirmās daļas 6.punktu, kas noteic pretendentu izslēgšanas nosacījumu publiskajos iepirkumos, nosakot, ka pretendentu izslēdz no dalības iepirkuma procedūrā, ja pretendenta darba ņēmēju mēneša vidējie darba ienākumi noteiktajā laika posmā ir mazāki par 70% no attiecīgās nozares darba ņēmēju vidējiem darba ienākumiem valstī. ST 3.novembrī atzina apstrīdēto normu par neatbilstošu Satversmes 91.pantam, kas paredz personu vienlīdzību likuma un tiesas priekšā. Apstrīdētā norma zaudē spēku 2012.gada 1.martā.
Finanšu ministrija plāno sagatavot un iesniegt Saeimas priekšlikumus iespējamiem grozījumiem Publisko iepirkumu likumā līdz šā gada beigām.