Zemas procentu likmes saglabāsies ilgāk nekā tas tika iepriekš gaidīts, komentējot vakardienas Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumu, norāda aptaujātie eksperti.
Db.lv jau rakstīja, ka ceturtdienas sanāksmē ECB pieņēma lēmumu samazināt bāzes procentu likmi un palielināt obligāciju pirkšanas programmas apjomu, tādējādi cenšoties veicināt eirozonas gausās ekonomikas izaugsmi un paaugstināt bīstami zemo inflāciju.
ECB procentu likmi galvenajām refinansēšanas pozīcijām samazinājusi no 0,05% uz 0%, kas ir visu laiku zemākais līmenis.
Tāpat banka par 0,1 procentpunktu samazināja arī noguldījumu likmi - līdz mīnus 0,4%.
Savukārt diennakts procentu likme samazināta par 0,5 procentpunktiem un turpmāk veidos 0,25%.
Jaunās procentu likmes spēkā stāsies no 16.marta.
Galerijā augstāk iespējams izlasīt, kā eksperti komentē šo lēmumu un kā ECB lēmums ietekmēs tirgu!
#1/4
SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš
ECB vakar izšāva pa visu savu ieroču arsenālu un deva mājienu tirgum, ka munīcijas viņiem nebūt netrūkst.
Sekas Latvijai?
Pirmkārt, izmaksas par esošajiem eiro kredītiem saglabāsies līdzšinējā līmenī vai kļūs nedaudz zemākas (runa ir par kredītu līgumos minēto Euribor likmi), jo ECB pazemināja refinansēšanas likmi, bāzes procentu likmi un depozītu procentu likmi. Tāpat ECB prognozē, ka zemas procentu likmes saglabāsies ilgāk nekā tas tika iepriekš gaidīts (laba ziņa kredītu ņēmējiem).
Otrkārt, ECB gada otrajā pusē sagaida pozitīvu inflācijas rādītājus, kas nozīmē nelielu patēriņa preču cenu kāpumu visa gada griezumā (tuvākajos mēnešos visticamāk saglabāšoties negatīvi inflācijas cipari).
Treškārt, Latvija mazāk nozīmīga ir jaunā TLTRO2 programma, jo banku sektora noguldījumu portfelis ir lielāks par kredītportfeli, kā rezultātā nav nepieciešamības pēc papildus resursiem kreditēšanai, lai cik lēti arī tie nebūtu. Drīzāk finanšu sektoram problēmas rada negatīvā ECB depozītu procentu likme (-0,40%), kas samazina finanšu sektora rentabilitāti. Investorus šī ECB sapulce kārtējo reizi apbēdināja, jo pār eiro saglabājas negatīvu procentu likmju ēna, kas materializējas arī atsevišķu eiro zonas valdību vērtspapīru ienesīguma ciparos – tie ir ar mīnusa zīmi.
Kāpēc ECB pasākumi neveicinu strauju kreditēšanas tempu pieaugumu visā eiro zonā? Kreditēšanas pusē galvenie nosacījumi nav pieejamais resursu daudzums un rekorda zemās procentu likmes, bet gan kvalitatīvs pieprasījums un riska līmenis. Komercbankas neriskēs ar noguldītāju naudu un nesāks kreditēt riskantākus projektus tāpēc, ka ir zemākas procentu likmes un ECB piedāvā vairāk naudas. Valstīs, kurās nav eiro resursu trūkums, šo instrumentu iedarbība ir ierobežota.
Eiro cena pēc ECB paziņojuma par pieņemtajiem lēmumiem starpbanku tirgū aizdevās līdz 1,082 dolāru līmenim, bet vēlāk eiro jau uzlēca līdz 1,110 dolāru atzīmei. Pesimismu par eiro cenu strauji nomainīja optimisms pēc tam, kad ECB vadītājs minēja, ka turpmāki procentu likmju pazeminājumi varētu arī nesekot. Latvijas eksportētājiem, kuri eksportē ārpus eiro zonas šāda tirgus reakcija (eiro cenas pakāpšanās) nav labvēlīga, jo dārgs eiro (ja tas turpinās doties augstākos cenu līmeņos) pavājina eksportētāju konkurētspēju ārpus eirozonas.
#2/4
Nordea ekonomikas eksperts, Nordea Markets Vecākais Pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs
Vakardienas Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmums nedaudz pārsteidza finanšu tirgus dalībniekus ar negaidīti lielu aktīvu pirkšanas apjomu (+20 miljardi EUR mēnesī) un paplašinātu atļauto aktīvu spektru. ECB bija svarīgi nepievilt tirgu, kā tas tika izdarīts decembrī ar negaidīti maziem stimulēšanas pasākumiem.
Kopumā gan šis lēmums nekādā veidā nemaina ECB uzņemto kursu, tāpēc Eiropas izaugsmes un inflācijas rādītājus vakardienas lēmums tiešā veidā īpaši neietekmēs. ECB monetārā politika joprojām nespēj radīt pietiekamu investīciju un pieprasījuma kāpumu eirozonā, tāpēc nākotnē sagaidāmi vēl plašāki ekonomiskās stimulēšanas pasākumi.
Būtisku ietekmi uz eiro kursu vakardienas lēmums ilgtermiņā neatstās, jo tirgus jau tagad ieceno salīdzinoši ilgu zemu likmju periodu eirozonā, tādējādi svārstības, kas notika valūtu tirgos pēc vakardienas lēmuma lielā mērā bija tehniskas, nevis balstītas uz fundamentāliem rādītājiem.
#3/4
Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna
Nauda tiks drukāta arvien lielākos apjomos un procentu likmes būs ļoti zemā līmenī vēl ilgāk.
Šoreiz ECB pat pārspēja tirgus gaidas. Eiro kurss sākumā nedaudz pavājinājās, bet pēc tam atkal pieauga, valsts obligāciju ienesīgums krities. Lai arī gaidāma salīdzinoši ierobežota ietekme no ECB pasākumiem uz inflāciju un izaugsmi, tam vajadzētu uzlabot uzņēmēju un patērētāju noskaņojumu. Naftas cenai lēni atgūstoties, bažām par deflāciju arī jāmazinās.
Šis bija nepieciešams solis, bet ar šo nepietiks – ECB pasākumu efektivitāte ar laiku kļūs mazāka, un arvien aktuālākas kļūs arī negatīvas sekas – piemēram, finanšu tirgus nestabilitāte un krasāku svārstību iespējamība, nepareiza risku cenošana, burbuļa riski utt.
#4/4
Latvijas Bankas ekonomiste Anete Bērziņa
ECB Padome līdztekus Paplašinātās aktīvu pirkšanas programmas (PAPP) papildināšanai pieņēma lēmumu samazināt visas galvenās procentu likmes un uzsākt jaunu ilgāka termiņa refinansēšanas mērķoperāciju (TLTRO II) kārtu.
TLTRO II ietvaros kredītiestādēm būs pieejami līdzekļi tautsaimniecības kreditēšanai par ļoti zemām un pat negatīvām procentu likmēm ar termiņu četri gadi.
TLTRO II tiks uzsākta 2016. gada jūnijā un kopumā tiks organizētas četras TLTRO II operācijas – reizi ceturksnī līdz 2017. gada martam. Sākotnēji TLTRO II likme būs vienāda ar TLTRO II resursu piešķiršanas brīdī spēkā esošo galveno refinansēšanas operāciju likmi, kuru 10. marta sanāksmē ECB Padome nolēma samazināt no 0,05% līdz 0,00%.
Ko tas nozīmē latviešu valodā?
Tātad – sākotnēji Eirosistēma (tajā skaitā arī Latvijas Banka) kredītiestādēm aizdos līdzekļus uz četriem gadiem par brīvu. Operācijās pieejamais līdzekļu apjoms būs ierobežots un atkarīgs no kredītiestādes kredītportfeļa apjoma – jo vairāk kredītiestāde līdz šim ir aizdevusi reālajam sektoram, jo vairāk līdzekļu tai būs pieejami TLTRO II operācijās. Šis ierobežojums ir iespaidīgs – kredītiestādes varēs aizņemties no Eirosistēmas līdz pat 30% no kredītiestādes kredītportfeļa apjoma reālajam sektoram.
Kredītiestādēm, izpildot noteiktus nosacījumus, t.i., kreditējot tautsaimniecību, operāciju ietvaros saņemto līdzekļu procentu likmes tiks samazinātas un varēs sasniegt ECB Padomes noteiktās noguldījumu iespējas uz nakti procentu likmi TLTRO II resursu piešķiršanas brīdī. Šī likme ar ECB Padomes lēmumu ir noteikta negatīva (no 16. marta -0.40%). Tas nozīmē, ka eiro zonas centrālās bankas piemaksās kredītiestādēm par to, lai tās kreditētu tautsaimniecību.
Paredzams, ka jaunās TLTRO II pastiprinās ECB stimulējošo monetārās politikas nostāju, uzlabos monetārās politikas transmisijas mehānismu un veicinās tautsaimniecības kreditēšanu. Latvijas uzņēmējiem, cerams, tas nozīmēs lētākus un vieglāk pieejamus kredītus.