Eiropas līderu panāktā vienošanās, kuras ietvaros paredzēts ievērojami samazināt Grieķijas parādsaistības, uz Latviju tiešu ietekmi neatstās, jo Latvijas un Ziemeļvalstu bankām šajā valstī ir nelieli ieguldījumi, Db.lv atzina ekonomikas speciālisti.
Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts norāda, ka tikai laiks rādīs vai Eiropas līderu panāktā vienošanās būs pietiekama, lai stiprinātu eirozonu. Tomēr tam tiešā veidā Latvijas ekonomiku un iedzīvotājus nevajadzētu ietekmēt. «Ziemeļeiropas bankas ir labāk kapitalizētas, tomēr Grieķijas problēmas Latvijā var atbalsoties, ja ES lielās valstis ieslīgs dziļā recesijā. Tādā gadījumā Latvija to noteikti izjutīs caur tirdzniecības plūsmām un finanšu tirgiem,» skaidro ekonomists, uzsverot, ka ietekme noteikti nebūs tik nepatīkama kā 2008. - 2009. gados.
Līdzīgu viedokli pauž arī DnB Nord bankas ekonomists Pēteris Strautiņš. «Tiešas ietekmes uz Latviju nebūs praktiski nekādas. Cik man zināms, gan Latvijas, gan Ziemeļvalstu bankām ir salīdzinoši nelieli ieguldījumi Grieķijas un citu riskantāko eirozonas valstu parādzīmēs. Tā kā Latvija nav eirozonas dalībniece, tā arī nepiedalās EFSF finansēšanā,» skaidro P. Strautiņš, atzīstot, ka Eiropas līderu lēmums Latvijai ir svarīgs ar to, ka ievērojami samazina lielas finansiālas krīzes risku. Ekonomists arī piebilst, ka panāktais lēmums samazina krīzes risku jau vistuvākajā laikā, taču nenovērš finanšu tirgu spriedzes pamatcēloņus.
P. Strautiņš arī pieļāva, ka, ņemot vērā lielās atšķirības dažādu eirozonas valstu ekonomikas struktūrā, politiskajā kultūrā un sabiedrības vērtībās, iespējams, spriedzes pamatcēloņus vispār nevar novērst.
Db.lv jau vēstīja, ka panākta vienošanās par to, ka bankām, un privātajiem kreditoriem, kas investējuši Grieķijas parādzīmēs, vajadzēs uzņemties zaudējumus 50% apmērā. Eiropas līderi arī vienojušies paaugstināt banku kapitāla pietiekamības prasības līdz 9%. Tāpat nolemts padarīt stingrāku ekonomikas pārvaldību un fiskālo disciplīnu.
Panāktā vienošanās paredz arī Eiropas finanšu stabilitātes fonda (EFSF) palielināšanu līdz vienam triljonam eiro. Līdz ar šādu vienošanos Grieķijas valsts parāds līdz 2020. gadam samazināsies līdz 120% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Patlaban finanšu nedienu nomocītās valsts parāds ir 160% apmērā no IKP, vēsta ārvalstu mediji.
Grieķijas parāds tiks samazināts par 100 miljardiem eiro, kopumā pašlaik valsts parāds sasniedz 350 miljardus eiro, no kuriem parāds privātajām bankām ir aptuveni 210 miljardi eiro.
Jau vēstīts, ka iepriekš par Grieķijas parāda norakstīšanu savu satraukumu paudušas pasaules finanšu iestādes, norādot, ka tas var izraisīt haosu un investoru paniku.