«Iet pa ielu divi čaļi. Viens nerunā latviski, otrs arī no Saskaņas centra (SC). Šis ir viens no jokiem, kas sociālajos tīklos izplatījās, kad SC kļuva par Saeimas ārkārtas vēlēšanu uzvarētāju. SC uzvara un neņemšana valdībā atkal likusi izvilkt nobružāto etnisko kārti,» norāda laikraksts Diena.
Pēdējie politiskie notikumi sabiedrības integrāciju nesekmē, ir vienisprātis laikraksta aptaujātie eksperti, taču par to, vai etniskā plaisa ir padziļinājusies, viņu domas nav tik vienotas.
Ekspertu atšķirīgie viedokļi parādās jautājumā, vai etniskā jautājuma cilāšana ir mākslīga un ar to nodarbojas tikai politiķi, daļa ekspertu un mediji, vai arī sabiedrībā tas atsācis gruzdēt ar lielāku sparu. Ekonomiskās krīzes laikā etniskie jautājumi aizgāja otrajā plānā, taču pēdējie politiskie notikumi tos atkal saasinājuši, uzskata žurnālists Oļegs Ignatjevs.
O. Ignatjevs novērojis, ka daudzi krievvalodīgie SC atstāšanu opozīcijā vērtē etniskajā griezumā, kā krievvalodīgo diskrimināciju. Tas, viņaprāt, vairošot aktivitāti arī parakstu vākšanā par krievu valodu kā otro valsts valodu un iemesls būšot nevis reāla vēlēšanās ieviest otro valsts valodu, bet gan atbilde SC neņemšanai valdībā.
Savukārt LU pētnieks Dmitrijs Petrenko pieļauj, ka etniskā plaisa nav padziļinājusies - tā vienmēr tāda esot bijusi, bet pēdējie notikumi to padarījuši redzamāku. Arī sociologi Aigars Freimanis un Arnis Kaktiņš nepiekrīt, ka pēdējie notikumi padziļinātu plaisu, tomēr, kā norāda A. Kaktiņš, sabiedrības integrācijai pēdējie notikumi drīzāk kaitē. A. Freimanis akcentē, ka pēdējos 20 gados daudz kas mainījies, tajā skaitā radusies jauna politiķu paaudze, kurai nav emocionālās bagāžas no padomju laikiem.
Pēc A. Freimaņa domām, lāča pakalpojumu situācijas saasināšanā izdara eksperti, kuri norāda, ka «krievi jāņem valdībā». Tas ir primitīvs skatījums, jo vara nav karuselis, kurā vizinās latvieši, krievi stāv malā un netiek iekšā, jo latvieši tikai vizinās un vizinās, norāda A. Freimanis.
Eksperti akcentē politiķu atbildību par etniskās situācijas saasināšanu. Vērtējot tikai pēdējos notikumus un neskatoties atpakaļ uz neseno vēsturi, piemēram, Nacionālās apvienības mēģinājumu panākt izglītību latviešu valodā arī mazākumtautību skolās, eksperti norāda - pirmkārt, situāciju saasinājuši potenciālās koalīcijas politiķi, kuri neesot pienācīgi izskaidrojuši SC neņemšanu valdībā, jo līdz sabiedrībai nonākot tikai simboliskie jautājumi par sarkanajām līnijām un oligarhiem, par ko SC elektorātam neesot «ne silts, ne auksts». Tieši politiķu problēma argumentēti izskaidrot lēmumu neņemt koalīcijā SC ļaujot viegli noticēt, ka iemesls ir etniskās atšķirības.
Lai saprastu, vai var runāt par etnisko spriedzi, RSU asociētais profesors Deniss Hanovs iesaka papētīt interneta vidi. Tur faktiski notiekot iziešana uz ielām, tikai interneta telpā. Jautājums esot - vai virtuālā spriedze var pārcelties reālajā vidē? Eksperti par iespēju, ka varētu izvērsties plaši etniski protesti, ir vai nu atturīgi, norādot, ka par to pāragri spriest, vai arī, ka pašreizējā politiskā situācija nav radījusi tik lielu emocionālo uzbudinājumu un, ja politiķi šo jautājumu «nesildīs» un īstenos pārdomātu politiku, tad arī šī saviļņošanās noplaks.