Dempinga jautājums ir kā tāds bubulis, par ko runā vairākās biznesa nozarēs, bet reāli cīnīties ar tā izraisītām sekām valstiskā līmenī faktiski neviens nevēlas.
Ir grūti pierādīt dempingu, ir grūti analizēt tā izraisītās sekas. Galu galā arī valsts un pašvaldību iepirkumi likuma aspektā šobrīd ir orientēti uz zemākās cenas principa ievērošanu, kas arī nenoliedzami stimulē dempingošanu. Arī Latvijas Republikas likumdošana kategoriski neaizliedz cenu dempingu, neregulē godīgu konkurenci.
Ar publiski neanalizētās nenoteiktas izcelsmes dempingošanu saskaras arī ēdināšanas nozare skolās un bērnu dārzos. Valsts ir aprēķinājusi, ka viena pirmklasnieka pilnvērtīga ēdināšana izmaksā 80 santīmu dienā (ieskaitot PVN), par to arī valsts maksā. Bet ir uzņēmēji, kas apsola 12. klases puišus vidusskolniekus ēdināt par 50 līdz 65 santīmiem. Kā tas ir iespējams? Minējumi par tik zemas cenas ēdiena sagatavošanas izejvielām un tehnoloģijām ir dažādi, sākot ar tādas gaļas izmantošanu, kam beidzies derīguma termiņš, ar garām kasei aizslīdējušiem maksājumiem (neizsistiem čekiem) un algu maksāšanu aploksnēs darbiniekiem, beidzot ar neslēptu krāpšanos pēc līguma noslēgšanas, kad porciju apjoms neatbilst solītajam. Vēl viens situācijas risinājums ir, protams, cenas celšanas burtiski dažus mēnešus pēc līguma noslēgšanas. Un diemžēl ir skolas un bērnu dārzi, kas akceptē šādu uzņēmuma politiku.
Cietēji gan šādā situācijā ir ne tikai bērni, kas saņem nekvalitatīvu uzturu un ko lielākajā daļā skolu subsidē pašvaldība (tātad no mūsu nomaksātajiem nodokļiem). Cietēji ir arī uzņēmēji, kas ievēro biznesa un darba tikumu, maksā nodokļus un uzrāda VID visus savus ienākumus. Tā kā izglītības iestādes ir pašvaldības iestādes, tad ēdināšanas pakalpojumus skolās un bērnu dārzos parasti izkonkursē. Princips ir pareizs – pašvaldības interesēs ir veicināt veselīgu uzturu par saprātīgu cenu nākamajām paaudzēm. Paskatīsimies uz šo jautājumu racionāli – jo labāk mūsu bērni ēdīs, jo mazāk slimos. Jo mazāk slimos, jo mazāk vecākiem būs vajadzīgas slimības lapas bērnu kopšanai slimības laikā. Kvalitatīvai un veselīgai ēdināšanai ir vistiešākā ekonomiskā sasaiste ar sabiedrības veselību. Jau šobrīd apmēram piektdaļai skolas vecuma bērnu Eiropas Savienībā ir palielināta ķermeņa masa ar tendenci ik gadu pieaugt par 0,55-1,65%. Mūsu kaimiņvalsts Igaunija ir
sapratusi, kas nākotnē draud ar lieliem veselības aprūpes izdevumiem. Lai risinātu un uzlabotu situāciju, Igaunijā valsts kompensē vienu eiro dienā visiem bērniem līdz 16 gadu vecumam, kas apmeklē kādu izglītības iestādi. Valsts dotācija iet līdz ar ļoti nopietnu kontroles sistēmu – kurā katrā brīdī var pārbaudīt ne tikai izejvielas, bet arī to, vai porcijas kaloritāte ir atbilstoša prasībām. Bet Latvijā … Te nu sākas brīnumi! Ēdināšanas kvalitāti nosaka (diemžēl tikai ieteikuma formā) vairāki MK noteikumi, dažkārt skolas, b/d un pašvaldības, kam rūp konkursa iznākums, izmanto diētas ārstu, medmāsu ieteikumus, dažādās grāmatās ietiktās prasības, bet kopumā diemžēl joprojām cena daudzos iepirkumos tiek noteikta kā galvenais kritērijs. Ne kāds ir dzirdējis, ne gribējis dzirdēt par kaloritāti, ēdiena kvalitāti utml. smalkumiem.
Redzot, kas notiek un nespējot cīnīties tiešā veidā ar likumdošanas trūkumu izmantošanu valsts iepirkumos, bērnu un jauniešu ēdinātāji ir nolēmuši «pieteikt karu» šai situācijai pavisam vienkārši –šobrīd tiek dibināta profesionāla asociācija, kas klauvēs pie visām iespējamām durvīm, lai izbeigtu šo «zemās cenas» principa pielietošanu. Jau tiek aktīvi strādāts Veselības ministrijas izveidotajā Uztura padomē, līdz ar Veselības ministriju tiks strādāts pie MK ieteicamo kaloritātes normu pārvēršanas obligātās normās, iesaistot PVD kā aktīvu un profesionālu kvalitātes kontrolieri. Darāmā ir ļoti daudz, mēs zinām, ka arī gūsim atbalstu valdībā, jo mūsu valdība ir vienmēr teikusi, ka atbalsta godīgu uzņēmējdarbību. Tagad mums būs iespēja pārliecināties par šo vārdu patiesumu.
Ir pienācis laiks visās skolas un bērnu dārzu ēdnīcās gatavot tā, lai tas ir garšīgi un veselīgi. Tā, lai ir stilīgi ēst skolas ēdnīcā, Es domāju, ka risinājums būtu skolas ēdnīcu vadību nodot profesionālu uzņēmumu rokās, kas prot reaģēt uz tirgus (t.i., skolēnu) pieprasījumu atrast pozitīvu kompromisu starp vēl neizkopto skolēnu ēšanas gaumi un veselīgu uzturu, uzlabojot skolēnu uztura kvalitāti. Jāseko līdzi tam, kas notiek bērnu ēdnīcās. Nevar pieļaut situāciju, kad maza negaršīga ēdiena porcija tiek pārdota par augstu cenu. Šodien bērnus un jauniešus var ēdināt garšīgi, kvalitatīvi un lēti. Ir tikai jāgrib!