Dempings būvniecības nozarē šobrīd ir uz kritiskā sliekšņa, un zemākā cena iepirkumu konkursos no vidējās piedāvājumu cenas atšķiras līdz pat 40%, kam nav racionāla pamata, uzskata Andris Asars–Asarovskis, SIA Latvijas Energoceltnieks (būvkompānijas LEC) valdes priekšsēdētājs.
Db.lv ziņoja, ka, neraugoties uz to, ka būvfirma Merks uzvarējusi Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) trīs ēku renovācijas darbu konkursā, darbi nav veikti, jo uzņēmums nav spējis tos izpildīt par pašas nosolīto cenu. Šis nebūt nav vienīgais gadījums.
«Uzskatu, ka tik būtiskas cenu atšķirības ir viens no pirmajiem signāliem, kam jādara uzmanīgu pasūtītāju. Līdzās dempingam uz nodokļu nomaksas rēķina, viena no izplatītākajām tendencēm, startējot ar ievērojami zemāku cenu, ir, ka jau sākotnēji, visticamāk, tiek apzināti paredzēts vēlāk ar pasūtītāju pārskaņot darbu izpildi, izvēloties vienkāršākus risinājumus, tostarp lētākus materiālus, kas būtiski atšķiras no konkursa materiālos prasītā. Šādas atkāpes nebūtu pieļaujamas, jo nostāda nevienlīdzīgā konkurencē tos būvniekus, kuri, iesniedzot piedāvājumu, paredz un objektīvi norāda izmaksas atbilstoši konkursā iedotajai specifikācijai,» pauž A. Asars–Asarovskis.
Lai kritiski izvērtētu iesniegtā piedāvājuma atbilstību projektā izvirzītajām prasībām, iepirkumu komisijā būtu jāpiesaista būvniecības speciālists, viņš iesaka. Lai gan par to tiek daudz runāts, praksē tas joprojām tiek darīts reti, pakļaujot riskam objekta kvalitatīvu realizāciju. Piesaistot būvniecības speciālistu vēl pirms konkursa izsludināšanas, būtu iespējams izveidot kontrolcenas svarīgām pozīcijām, kas ļautu atsijāt prasībām neatbilstošus piedāvājumus.
Riska faktors ir arī nepietiekami precīzie nolikumi, kas paver iespējas interpretācijai un krasām cenu atšķirībām. Jo precīzākas prasības nolikumā tiks iekļautas, jo vairāk varēs paļauties uz piedāvājuma atbilstību. Attiecīgi tad kā iespēja iepirkumos varētu tikt apskatīta arī automātiska atteikšanās no lētākā un dārgākā piedāvājuma, balstoties uz skaidra un pārskatāma algoritma, piemēram, noteikta procentu robežas atšķirības no aprēķinātās kontroltāmes, uzskata būvnieks.