Augusta vidus bijis bagāts ar skaļiem paziņojumiem atkritumu apsaimniekošanas jomā. Rīgā lepojas, ka noslēgts līgums par atkritumu šķirošanas rūpnīcas būvniecību. Tiek ziņots, ka rūpnīcā tiks pārstrādāti vairāk nekā 90% no atkritumiem, kas šobrīd tiek apglabāti Getliņu poligonā. Lasām arī to, ka lielākie atkritumu apsaimniekotāji nākotni redz atkritumu šķirošanā, turklāt šķirošanā tieši konteineros, nevis depozīta automātos vai punktos. Tie arī atzīst, ka šķirošana ir process, kas tiek veicināts visiem spēkiem, tomēr iedzīvotājiem joprojām trūkst motivācijas un ticības tam, ka sašķirotais patiešām tiek pārstrādāts, nevis apglabāts. Vēl kāds lēš, ka no atkritumiem iegūts kurināmais ļaus Latvijai iegūt lielāku neatkarību no importētajiem energoresursiem, turklāt atkritumus var izmantot arī, piemēram, ceļu būvniecībā. Šie paziņojumi vieš optimismu – lai arī neiet viegli, esam uz pareizā ceļa – virzāmies Atkritumu apsaimniekošanas likumā nospraustā un Eiropas Savienības pieskatītā mērķa - noglabājamo atkritumu apjoma samazināšanas – virzienā!
Robotizētā šķirošana, retināts gaiss, dažādi zobrati, sieti un slīdošās līnijas – tās ir tehnoloģijas, ko lietos, lai jaunbūvējamās atkritumu apstrādes rūpnīcās no sadzīves atkritumos izmestās plūsmas izvilktu vēl vērtīgo un pārstrādājamo. Tas skan progresīvi, tomēr katrs atkritumu jomas profesionālis kā divreiz divi zina to, ka visvērtīgākais, tīrākais un pārstrādei derīgākais materiāls nāk no virtuves, tātad – šķirošanas konteinera, kas novietots saimniecei parocīgā vietā pagalmā. Un te mums jāatgriežas pie iedzīvotāju motivēšanas. Jaunākie DNB Latvijas barometra mērījumi parāda, ka atkritumu šķirošana ir Latvijas iedzīvotāju rūpju karaliene vides jomā, jo 67% aptaujāto uzskata, ka atkritumus šķirot ir būtiski. Tomēr palūkosimies tuvāk: kāda šobrīd ir saimnieces motivācija šķirot? – saudzēt lapsas, naktsvijoles un zemeslodi? Diemžēl skaidri zināms, ka īsteni zaļi motivēti ir labi ja piektdaļa iedzīvotāju. Uz pārējiem jādarbojas ar ekonomiskajām svirām, piemēram – piedāvājot, visticamāk, nelielu, taču skaidri saskatāmu ietaupījumu par atkritumu šķirošanu.
Velkot paralēles ar šo, augusta vidū lasāms, ka Getliņi EKO Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā apstiprināšanai iesniegusi tarifa izmaiņas sadzīves atkritumu apglabāšanai. No 1.septembra plānots palielinājums 37,44 procenti. Sadārdzinājuma iemesls – Dabas resursu nodokļa pieaugums apglabājamajiem atkritumiem. Nenoliedzami, tas ietekmēs arī iedzīvotāju maciņus, un pašvaldības uzņēmums Rīgas namu pārvaldnieks savus klientus par iespējamajām izmaiņām jau informējis. Vai ir kāds veids, kādā iedzīvotāji var izvairīties no sadārdzinājuma? Teorētiski jā – atšķirojot noglabājamos (nepārstrādājamos) atkritumus no pārstrādājamajiem (papīra, kartona, stikla, plastmasas), jo Dabas resursu nodoklis attiecas tikai uz to atkritumu daudzumu, kas tiek apglabāts poligonā. Realitāte rāda, ka tas nav tik vienkārši, jo trūkst pārskatāma mehānisma (vai varbūt īstenas gribas?), kas ļautu nomērīt un rēķinā atspoguļot šķiroto un nešķiroto atkritumu attiecību, tāpēc – šķiro vai nešķiro – mājsaimniecības izmaksas tas acīm redzami neietekmē. Jāmeklē risinājumi, kā finansiāli motivēt iedzīvotājus šķirot. Taču noteikti – jau eksistējošās atkritumu dalītās vākšanas sistēmas ietvaros, jo tajā veikti milzīgi ES, valsts, pašvaldību un uzņēmēju ieguldījumi.