Organizējot izlietotā iepakojuma un videi kaitīgu preču apsaimniekošanu Latvijā, Zaļā josta aktīvi iesaistās sabiedrības vides izglītības pasākumu organizēšanā. Paralēli klientu radīto iepakojuma materiālu un videi kaitīgo preču atkritumu apsaimniekošanai, uzņēmums ik gadu iesaista simtiem skolēnu praktiskā otrreizējo izejvielu vākšanā visa mācību gada garumā. Šogad bērni ar ģimenes, draugu un pedagogu atbalstu un līdzdalību Zaļā josta rīkotajos konkursos pārstrādei nogādāja 1228,2 tonnas makulatūras un 34,4 tonnas bateriju, pasargājot vidi no piesārņojuma un sniedzot resursiem atkārtotu pielietojumu.
Otrreizējo izejvielu apsaimniekošanas sistēma darbojas pēc noslēgta ķēdes principa, kur katram tās posmam ir noteiktas funkcijas. Ja kāds no posmiem nefunkcionē pareizi vai iztrūkst pavisam, atkritumu apsaimniekošana nevar tikt nodrošināta efektīvi. Tāpēc, lai atkritumu apsaimniekošana noritētu korekti un spētu attīstīties, tajā jāiesaistās ne tikai apsaimniekotājiem, savācējiem un pārstrādātājiem, bet arī iedzīvotājiem, kas atkritumus šķiro un izmet tam paredzētos dalītās vākšanas konteineros. Organizējot iedzīvotāju vides izglītības aktivitātes un mācot pareizi šķirot atkritumus, tiek ne tikai sniegts ieguldījums tīras vides nodrošināšanā, bet arī nodrošināta kvalitatīva otrreizējā izejviela, kas kalpo par galveno sistēmas uzturēšanas avotu. Jo aktīvāk iedzīvotāji šķiro atkritumus, jo vairāk vērtīgu otrreizējo izejvielu tiek atgūts - jo straujāk attīstās un pilnveidojas šķiroto atkritumu savākšanas un apstrādes infrastruktūra.
Viens no efektīvākajiem veidiem, kā iesaistīt iespējami plašāku sabiedrības daļu atkritumu šķirošanā , ir rīkot kampaņas, kuru dalībnieki tiek īpaši motivēti vākt un nogādāt pārstrādei otrreizējās izejvielas. “Rīkojot otrreizējo izejvielu vākšanas konkursus Latvijas izglītības iestāžu dalībniekiem, izdodas nošaut trīs zaķus ar vienu šāvienu,” norāda SIA Zaļā josta valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa. “Pirmkārt, konkursos iesaistās bērni un jaunieši no visas Latvijas, kas ar savu enerģiju un atvērtību pret visu jauno ātri apgūt pareizas atkritumu šķirošanas pamatprasmes un iegūtās zināšanas cenšas ieviest arī ikdienā mājās, mudinot atkritumus šķirot visiem ģimenes locekļiem. Otrkārt, konkursu laikā izdodas savākt pārstrādei milzīgus otrreizējo izejvielu apjomus, kas pretējā gadījumā gadu gaitā mētātos bēniņos, pažobelēs vai tiktu izmesti kopā ar sadzīves atkritumiem. Lai arī atkritumu šķirošanas infrastruktūra ir pieejama visā Latvijā, tomēr šie konkursi pierāda, ka ar ierastajiem konteineriem un EKO laukumiem nepietiek, lai savāktu un pārstrādātu visu, ko paši esam radījuši. Un treškārt, Zaļā josta rīkotie konkursi ik gadu sniedz papildu pievienoto vērtību katram to dalībniekam – paralēli otrreizējo izejvielu vākšanai bērni apmeklē vieslekcijas, mācās par dabas resursu nozīmi, pārstādes iespējām, kā arī pašu rokām izmēģina iepakojuma pārstrādes iespējas, darbojoties radošās aktivitātēs. Tas palīdz ikvienam konkursu dalībniekam apzināties savu lomu atkritumu apsaimniekošanas sistēmā. Mūsu mērķis ir strādāt pie tā, lai šie bērni nekad nenomestu tukšu pudeli mežā. Viņi izaugs, dibinās savas ģimenes un uzsāks savus biznesus – un tie visi būs balstīti uz dabas vērtību saudzēšanu.”
2016./2017. mācību gadā Zaļā josta organizēja otrreizējo izejvielu vākšanas konkursu Tīrai Latvijai!, aicinot izglītības iestāžu audzēkņus iesaistīties makulatūras un izlietoto bateriju vākšanā. Makulatūras vākšanas disciplīnā iesaistījās 89 tūkstoši bērnu un jauniešu no 388 izglītības iestādēm, pārstrādei nododot 1228,2 tonnas makulatūras. Visa bērnu savāktā makulatūra pārstrādāta 944,7 tonnās jauna papīra, kas ļāvis 19650 kokiem vai nu palikt dabā, vai tikt izmantotiem citu, vērtīgāku koka produktu radīšanai. Tādējādi tiks saglabāti vairāki hektāri mežu platību, kas ik gadu ražos 23,6 tonnas skābekļa. Turklāt tiks samazināti globālās sasilšana tempi, absorbējot siltumnīcefekta gāzes – oglekļa dioksīda CO2 – emisijas par 117,9 tonnām ik gadu.
Savukārt izlietoto bateriju vākšanas disciplīnā šajā mācību gadā izdevies sasniegt īpaši augstus rezultātus. Piedaloties 74 tūkstošiem bērnu no 317 mācību iestādēm, savāktas vairāk nekā 34.4 tonnas izlietotu bateriju. Baterijas, pēc to izlietošanas, kļūst par videi kaitīgiem atkritumiem. Savāktas un nogādātas pārstrādei, tās pārkausētas jaunās vērtīgās izejvielās, pasargājot vidi no piesārņojuma ar smagajiem metāliem, skābēm un citām indīgām vielām.
Kā norāda J. Lapsa, sabiedrības izpratne par atkritumu šķirošanas nozīmi ar katru gadu būtiski aug. “Šogad ar konkursa starpniecību izdevies savākt rekordlielu izlietoto bateriju apjomu, kas ir par 6.8 tonnām jeb 25% lielāks nekā pērn un 7.9 tonnām jeb apmēram 30% lielāks nekā 2014./2015. mācību gadā. Vadot vieslekcijas mācību iestādēs, kā arī izstrādājot arvien jaunus efektīvus līdzekļus iedzīvotāju vides izglītībai un praktiski iesaistot atkritumu šķirošanā jau no mazotnes, esam panākuši sabiedrības attieksmes maiņu – Latvijas iedzīvotāji apzinās savu lomu atkritumu šķirošanā un tīras vides nodrošināšanā,” norāda J. Lapsa.
Plašāka informācija par otrreizējo izejvielu vākšanas konkursu Tīrai Latvijai! rezultātiem, kā arī konkursu uzvarētāju vārdi publicēti Zaļā josta mājaslapā www.zalajosta.lv.