Lielākajā daļā Eiropas pilsētu iedzīvotāji joprojām spiesti elpot sliktas kvalitātes gaisu, kas neatbilst ANO standartiem, secināts Eiropas Vides aģentūras ikgadējā ziņojumā par gaisa kvalitāti Eiropā.
Ziņojumā ievērojama uzmanība pievērsta gaisā sastopamajām mikroskopiskajām putekļu un sodrēju daļiņām (PM). Tās gaisā nonāk fosilā kurināmā dedzināšanas laikā, un uzkrājoties plaušās var izraisīt dažādas slimības. Absolūti lielākā daļa (starp 91 un 96 procentiem) pilsētās dzīvojošo eiropiešu, ir pakļauti augstākai daļiņu ar diametru mazāku par 2,5 mikrometriem (PM2,5) ietekmei, nekā noteikts Eiropas gaisa kvalitātes (PVO) vadlīnijās.
Gandrīz visi eiropieši – 97 līdz 98 procenti – ir pakļauti arī bīstamai piezemes ozona koncentrācijai. Eiropas Vides aģentūra norāda uz atšķirībām piesārņojumā starp Eiropas reģioniem – augstākais PM2,5 līmenis novērots Austrumeiropas valstīs, tādās kā Bulgārija un Polija, bet lielākais piezemes ozona piesārņojums konstatēts Itālijā.
«Gaisa piesārņojums apdraud cilvēku veselību un ekosistēmu. Liela daļa Eiropas iedzīvotāju saskaņā ar spēkā esošajiem standartiem nemitinās veselīgā vidē. Lai nokļūtu uz ilgtspējīga nākotnes ceļa, Eiropai nāksies kļūt ambiciozai un darīt vairāk nekā to paredz spēkā esošā likumdošana,» sacījis Eiropas Vides aģentūras izpilddirektors Hanss Brijnicks.
Līdzīgu viedokli paudis Eiropas Komisijas vides komisārs Janess Potočniks. «Gaisa kvalitāte ir svarīga daudziem cilvēkiem. Pētījumi apliecina, ka ievērojams vairums cilvēku saprot gaisa kvalitātes ietekmi uz veselību un prasa, lai nacionālās varasiestādes šo problēmu risinātu Eiropas Savienības un vietējā līmeni, pat ņemot vērā kontinenta fiskālās problēmas,» sacīja vides komisārs.
Pētījumā arī norādīts, ka gaisa piesārņojuma mazināšanā Eiropā bijuši pieredzēti daži «veiksmes stāsti» - samazināti sēra dioksīdu emisiju apjomi, kā arī pakāpeniski tiek pārtraukts izmantot svinu saturošu benzīnu. Pētījumā tāpat uzsvērts, ka daudzas Eiropas ekosistēmas saskaras ar eitrofikācijas procesu (slāpekļa un fosfora palielināšanās ekosistēmā izraisīta augu augšanas un atmiršanas intensitāte).
Citā pētījumā, kas atklātībā parādījies vienlaikus ar Eiropas Vides aģentūras ziņojumu, tikmēr secināts, ka, uzlabojoties gaisa kvalitātei Eiropā, kontinentā varētu samazināties zīdaiņu ar zemu dzimšanas svaru gadījumi. The Lancet Respiratory Medicine žurnālā publicēto pētījumu zinātnieki gatavojuši pētot 74 tūkstošus jaundzimušo, kas piedzimuši laikā no 1994. līdz 2011. gadam 12 Eiropas valstīs.