Cilvēkiem svarīgs komforts, un viņi vēlas, lai telpās būtu silti un jauki un mēs varētu justies moži. Taču, lai tā justos, ir vairāki priekšnosacījumi.
Ventilācija. Visi zina, kas tā ir. Teorētiski zina. Bet kā ir praktiski? Nelielam atgādinājumam noteikti noderēs definīcija. Vairumā gadījumu ar terminu „ventilācija” mēs varam apzīmēt gaisa masu apmaiņu starp āru un iekštelpām, kuras rezultātā no telpām tiek izvadīts gaiss ar paaugstinātu CO2 un no āra ievadīts svaigs gaiss, kurš nepieciešamības gadījumā tiek filtrēts, sildīts vai dzesēts un mitrināts.
Kļūdaini ir starp ventilāciju un kondicionēšanu likt vienādības zīmi. To atšķirība ir funkcijās. Ventilācija nodrošina svaigā gaisa pieplūdi iekštelpām no āra. Gaisa kondicionēšana nodrošina gaisa dzesēšanu un mitruma līmeņa samazinājumu, ja tas ir nepieciešams. Piemēram, ja ēkā ierīkota tikai ventilācija, tad telpām pieplūdīs svaigs gaiss, bet bez dzesēšanas un mitruma kontroles. Ja ir tikai kondicionēšana, tad telpā esošais gaiss tiks dzesēts, bet svaigā gaisa pieplūde būs nepieciešama no cita avota.
Tā kā abas funkcijas ir nepieciešamas optimālai gaisa kvalitātei, tad apkure, ventilācija, gaisa kondicionēšana (AVK) tiek uzstādītas kopā.
Bet šoreiz vairāk par ventilāciju. Nosacīti to var iedalīt divās lielās kategorijās – dabiskā ventilācija un mehāniskā jeb piespiedu ventilācija.
Dabiskās ventilācijas pamatā ir gaisa masas spiediena un temperatūras starpība starp ārējo vidi un ēkas iekštelpām. Šā tipa ventilācija ir atrodama vairumā privātmāju un daudzdzīvokļu namos, kur gaisa apmaiņa notiek caur logiem, durvju spraugām un sienu starpām.
Savukārt piespiedu jeb mehāniskās ventilācijas pamatā ir spiediena un temperatūras starpība, kas tiek radīta, mākslīgi izmantojot ventilatorus. Šajā grupā var apvienot gan vienkāršās sistēmas, kas sastopamas ikdienā (piemēram, sadzīves ventilatori sanmezglos), gan sarežģītas un dārgas sistēmas, kas nodrošina pilnu telpas mikroklimata kontroli.
Dabiskā ventilācijas sistēma ierīkošanas un ekspluatācijas izmaksu ziņā ir viens no lētākajiem risinājumiem, jo gaiss pieplūst no ārpuses caur spraugām, logiem un durvīm. Lielākā problēma ir izstrādāt efektīvu un darbojošos sistēmu, jo gaisa plūsma ir atkarīga gan no ārējiem apstākļiem (vēja, saules, temperatūras, spiediena), gan no iekšējiem ēkas apstākļiem (telpu, logu, durvju izvietojums un kvalitāte). Kā trūkumu varu minēt arī to, ka nav iespējama gaisa kvalitātes un citu parametru (CO2 līmenis, mitrums, dzesēšana) kontrole. Pārsvarā dabiskā ventilācija nebūs pietiekama ofisa ēkām vai nestrādās, kā paredzēts, jo ir tehniski ļoti sarežģīti paredzēt, kā gaiss plūdīs pa telpām, kādā kvalitātē un temperatūrā tas būs attiecīgajā vietā. Arīdzan projektēšanas izmaksas varētu būt lielas, jo nepieciešamā programmatūra precīzām simulācijām ir dārga un zināšanu bāze vēl nav pilnībā attīstīta.
Ar mehānisko ventilāciju, kur gaisa kvalitāte (temperatūra, mitrums, piesārņojums utt.) var tikt regulēta, gaiss tiek aizvadīts uz nepieciešamo vietu un vajadzības gadījumā izvadīts. Atkarībā no sistēmas var regulēt gaisa pieplūdes daudzumu attiecīgajā periodā.
Aptuveni aprēķini par ekonomiskajiem ieguvumiem tikai no produktivitātes pieauguma, kas saistīti ar labāku gaisa kvalitāti, ir veikti ASV un Somijā. ASV ieguvumi varēja pat 80 reižu pārsniegt iekārtu un patērētās enerģijas vidējās gada izmaksas , bet Somijā šie radītāji bija 6–10 reizes. Naudas izteiksmē tie bija 300–700 eiro gadā uz cilvēku. Latvijā šie rādītāji, ņemot vērā vidējās algas atšķirības, būtu ap 3 reizēm mazāki, bet pat tad būtu vairāk nekā 100 eiro uz cilvēku, turklāt labāk apmaksātu profesiju pārstāvjiem tuvāk iepriekš minētajām summām (1) (2) (3).
Bloga galerijā - neliela tabula kā viela pārdomām. Aprēķini, kādi būtu ekonomiskie ieguvumi Latvijā no labākas gaisa kvalitātes. Šie dati balstīti uz datiem par vidējiem darba kavējumiem (4) (5) un Centrālās statistikas pārvaldes datiem par darbinieku izmaksām.
*Aprēķini balstīti uz pieciem darbiniekiem (~91% uzņēmumu ir 10 vai mazāk darbinieku pēc http://www.lursoft.lv/press/2013/05/30/Lursoft-petijums-Mikro-un-mazie-uznemumi-Latvijas-ekonomika-ienem-aizvien-nozimigaku-lomu). Negatīvais gaisa kvalitātes efekts uz produktivitāti 3%; darba diena 8 stundas; 230 pilnas darba dienas gadā; 7 kavētas dienas gadā slimību dēļ; 20% samazināti kavējumi slimību dēļ.
(1) http://energy.lbl.gov/ied/sfrb/performance-cost.html
(2) http://energy.lbl.gov/ied/sfrb/pdfs/performance-1.pdf
(3) http://energy.lbl.gov/ied/sfrb/benefits-rates.html
(4) http://www.eurofound.europa.eu/ewco/2011/07/NL1107029I.htm
(5) http://www.eurofound.europa.eu/ewco/2011/11/LU1111011I.htm