Latvijas lats un ar tā noturību saistītā Baltijas valstu valūtu stabilitāte ir viens no pieciem riska faktoriem, kas var apdraudēt eirozonas stabilitāti šogad, raksta Reuters.
Eiropas ekonomiku šogad ietekmēs Vācijas parlamenta vēlēšanas, Īrijas referendums, Baltijas valstu valūtu stabilitāte un Krievijas/Ukrainas gāzes konflikta tālāka virzība.
Kā pirmais eiro zonas ekonomiku ietekmējošais faktors tiek minēts Vācijas parlamenta vēlēšanas.
Tirgus dalībnieki lielu uzmanību pievērsīs tam, kāda tiks izveidota Eiropas lielākās ekonomikas - Vācijas parlamenta koalīcija. Ja izveidosies centriski labēja koalīcija, kuru pēc analītiķu domām varētu veidot Vācijas Kristīgo demokrātu partija, Kristīgo sociālā savienība un Brīvo demokrātu partija, varētu tikt lemts par pastiprinātu banku sektora attīrīšanu no toksiskajiem aktīviem uzkraujot papildus slogu Vācijas nodokļu maksātājiem.
Tikmēr, ja vēlēšanās uzvar vairāk kreisie spēki, Vācijas ekonomiku ietekmējošā politika būtu biklāka par prioritātēm izvirzot bezdarba samazināšanu un uz eksportu orientētu ekonomiku.
Kā otrais eiro zonas ekonomiku ietekmējošais faktors tiek minēts Īrijas Eiropas savienības referendums.
Īrija jau vienreiz 2008. gada jūnijā noraidījusi Lisabonas līgumu. Atkārtots referendums tiek rīkots šā gada oktobrī, un pagaidām aptaujas rādījušas, ka lielākā daļa Īrijas vēlētāju ir gatavi balsot «jā» par Lisabonas līguma pieņemšanu, tā Reuters. Dublina ir saņēmusi garantijas, ka līgums neietekmē nodokļu suverenitāti, īru ģimenes tiesības, militāro neitralitāti un darba ņēmēju tiesības un sociālo politiku.
Tomēr, ja Īrija balsos «nē» tad varētu sekot uzticības krīze Eiropas Savienībai kā tādai. Tādas valstis kā Apvienotā Karaliste, Nīderlande, Zviedrija un Polija varētu paziņot, ka pārtrauc īstenot dažnedažādas organizatoriskas ES iestāžu reformas, piezīmē eksperti.
Tikmēr kā trešais risks tiek minēts Baltijas valstu valūtu stabilitātes risks.
Neskatoties uz vienošanos ar Starptautisko Valūtas fondu, Latvijas ekonomikai joprojām pastāv milzīgi riski. Valūtas piesaiste saglabājusies un, ja Latvija devalvēs latu par, iespējams, 15 %, Lietuva un Igaunija būs spiesta sekot savai kaimiņvalstij, sperot tādu pašu soli, raksta Reuters. Tas savukārt radītu nespēju atdot eiro kredītus, kurus galvenokārt izsniegušas Zviedrijas bankas.
Turklāt Eiropas Komisija baidās, ka Baltijas valstu valūtu devalvācija varētu radīt vēl veselu vilni Centrāleiropas valūtu devalvāciju, tā Reuters.
Joprojām pastāv arī reālas iespējas, ka šogad varētu atkal pārtrūkt Krievijas gāzes padeves Eiropai caur Ukrainas teritoriju.
Visvairāk šādā gadījumā ciestu Centrāleiropas un Dienvideiropas valstis, domā Reuters eksperti.