«Tūlīt Lietuvu sagaida tās Parex, kas ir Ignalinas atomelektrostacijas slēgšana, kuras ekonomiskais efekts ir salīdzināms ar Parex efektu Latvijā,» uzskata IBS Prudentia investīciju baņķieris Ģirts Rungainis.
Šādu viedokli Ģ. Rungainis paudis LTV pētnieciskajā seriālā Naudas Zīmes. Db jau vairākkārt rakstīja, ka Ignalinas AES tiks slēgta 2009. gada 31. decembrī, kas radīs 1300 MW jaudas deficītu visā reģionā. Ignalinas demontāža, kas pēc Eiropas Savienības nostādījuma skaitās nedroša AES, izmaksās 1 miljardu eiro.
«Tas, ka Lietuvā un Igaunijā nav bijušas līdzīgas situācijas (kā ar Parex bankas pārņemšanu Latvijā – red.), parāda tikai vienu – ka Lietuva un Igaunija ir bijušas mazāk veiksmīgas šī finanšu biznesa attīstībā. Mēs esam guvuši labumus no šā sektora attīstības, bet gūstam arī zināmus mīnusus šādā krīzes momentā,» paudis Ģ. Rungainis.
Pēc viņa domām, Parex nav iemesls, kāpēc ekonomiskā krīze Latvijā ir tik smaga. «Latvijas nedienu cēloņi ir vairāki, bet pamats ir Latvijas elites nespēja izveidot ilgtspējīgu ilgtermiņa valsts attīstības politiku un to realizēt. Parex ir momentārs iemesls, kas ir akmens Latvijas valsts kaklā, bet Parex nav tā problēma, kas izraisīja šī brīža ekonomisko krīzi,» skaidro Ģ. Rungainis.
«Nevis Parex izraisīja krīzi, bet otrādi – šī vispārējā krīze, ja tā varētu teikt, vissāpīgāk iesita pa ķēdes vājo posmu,» piebildis arī FKTK Uzraudzības departamenta direktors Jānis Placis.