Eiropas Kopienu Tiesas lēmums atstās ir būtisks ne tikai tiem Latvijas uzņēmumiem, kas darbojas ES bet arī visiem citiem ES valstu uzņēmējiem, kas sniedz pakalpojumus citās dalībvalstīs, uzskata Eiropas paramenta deputāts Valdis Dombrovskis.
Kā norāda EKT, arodbiedrības drīkst bloķēt citas valsts uzņēmuma darba vietu tikai tādā gadījumā, ja ar šādu akciju var uzlabot strādājošo darba apstākļus.
"EKT lēmums Laval lietā ir nozīmīgs ne tikai Latvijas uzņēmumiem, kuri jau darbojas, vai plāno darboties ārpus Latvijas, kādā citā ES dalībvalstī, bet visiem ES valstu uzņēmējiem, kas sniedz pakalpojumus citā dalībvalstī. Laval sprieduma principi būs jāievēro visās ES dalībvalstīs", komentē Valdis Dombrovskis.
Lēmums paredz, ka ES uzņēmēji un to darbinieki varēs strādāt citā dalībvalstī saskaņā ar ES un savas valsts likumos paredzētajiem obligātajiem darbinieku aizsardzības noteikumiem. Tiesa arī konstatē, ka tādas diskriminējošas darbības, kādas veica Zviedrijas arodbiedrības pret Latvijas būvuzņēmumu var tikt attaisnotas tikai tad, ja uzņēmuma darbība ir apdraudējusi Zviedrijas sabiedrisko kārtību, valsts drošību vai vispārējo iedzīvotāju veselību.
EKT arī norāda, ka Zviedrijas arodbiedrību veiktā blokāde pret Latvijas būvuzņēmumu ir ierobežojusi brīvu pakalpojumu sniegšanu Zviedrijā.
"Ar šo , EKT atzīst ka visām ES dalībvalstīm, neatkarīgi no to sociālās iekārtas vai administratīvajiem noteikumiem, pirmkārt ir jāievēro Eiropas kopējā tirgus princips, nodrošināt vienlīdzīgus nosacījumus visu ES dalībvalstu, tostarp Latvijas uzņēmējiem brīvi veikt uzņēmējdarbību visā ES teritorijā," uzskata Valdis Dombrovskis.
Laval un Partneri lieta ir izraisījusi plašas debates par to vai valsts sociālais modelis var ierobežot brīvu pakalpojumu kustību, kas ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem ES kopējā tirgus attīstībā.
2004.gadā Latvijas būvuzņēmums Laval un Partneri uzsāka skolas celtniecību Vaksholmā, Zviedrijā. Zviedrijas celtnieku arodbiedrība ar valsts atbalstu apturēja Latvijas būvuzņēmuma celtniecības darbus, jo tas atteicās noslēgt kolektīvo darba līgumu ar Zviedrijas arodbiedrību, bet uzstāja saglabāt esošo kolektīvo darba līgumu ar Latvijas celtnieku arodbiedrību.
Lai izvērtētu Zviedrijas celtnieku arodbiedrības rīcību, Zviedrijas Darba tiesa 2005.gada 15.septembrī vērsās EKT ar lūgumu sniegt skaidrojumu par Eiropas Kopienas dibināšana līguma (EK) 12. un 49. pantiem, kas nosaka brīvu pakalpojumu kustību ES dalībvalstīs, kā arī skaidrojumu par direktīvu, kas regulē darbinieku norīkošanu darbā sniedzot pakalpojumus ES teritorijā. EKL 49.pants aizliedz ierobežot pakalpojumu sniegšanas brīvību dalībvalstu pilsoņiem, kas veic uzņēmējdarbību citā ES valstī, savukārt līguma 12.pants aizliedz jeb kāda veida diskrimināciju pilsonības dēļ.
Latvijas pozīciju EKT atbalstīja Lietuva, Igaunija, Lielbritānija un Polija, savukārt Zviedrijas pusē bija nostājušās Skandināvijas valstis un arī vairākas "vecās" ES dalībvalstis.
2005.gadā, EP deputāti V. Dombrovskis un K.Fjelners no Zviedrijas rīkoja diskusiju par Zviedrijas arodbiedrību sankcijām pret Latvijas būvuzņēmumu Laval un Partneri Eiropas Parlamentā. Turpinot aizstāvēt brīva pakalpojumu tirgus principa ievērošanu ES un Laval un Partneri pozīciju, V.Dombrovskis tikās ar Eiropas Komisijas prezidentu Žozē Manuelu Barrozo un Eiropas Komisāru iekšējā tirgus un pakalpojumu jomā Čārliju Makkrīviju. Lai noskaidrotu Laval lietas virzību Eiropas Komisijā, 2005. gada 4.oktobrī V. Dombrovskis un K. Fjelners sagatavoja un nosūtīja oficiālu vēstuli EK prezidentam kuru parakstīja 55 Eiropas Parlamenta deputāti.