#Pēc Apple paziņojuma par ārvalstu uzkrājumu repatriēšanu citas lielās kompānijas izvēlas paklusēt.
Pēc Apple paziņojuma par ārvalstu uzkrājumu repatriēšanu citas lielās kompānijas izvēlas paklusēt
Divas nedēļas pēc Apple paziņojuma, ka kompānija atsauksies ASV jaunajai nodokļu likumdošanai, proti, pazeminātajam UIN, ar pasaulē uzkrātā milzu kapitāla repatriāciju citas lielās Amerikas korporācijas ar tik skaļiem paziņojumiem nemētājas.
Pēc ASV prezidenta Donalda Trampa iniciatīvas panāktajā nodokļu reformā UIN ir būtiski pazemināts no līdzšinējiem 35% līdz 21%, bet Amerikas kompāniju pasaulē gūtā un, cerams, repatriējamā peļņa tiek aplikta ar vienreizēju 15,5% lielu nodokli. Lai gan aplēses ir atšķirīgas, Apple ārzemju naudas masa absolūtajos skaitļos nepārprotami ir vislielākā. Financial Times (FT) raksta, ka solījums vest naudu mājup un investēt Amerikā attiecas uz 163 miljardiem USD, bet pēc Bloomberg aplēsēm kompānija 2017. finanšu gadu pērn septembrī noslēdza ar 252 miljardu USD uzkrājumiem ārzemēs.
Jebkurā gadījumā kompānija izcēlās ar apsolījumu šo milzīgo naudas apjomu vest mājās un nākamajos piecos gados ASV ieguldīt 350 miljardus USD, radot arī tūkstošiem jaunu darba vietu. Apple retorika tiek vērtēta kā reveranss valdībai, kas D. Trampa personā iepriekš ir šaustījusi «nepatriotisko» korporāciju ar pārmetumiem par gūtās peļņas atraušanu kopējam labumam. Jaunajā kārtībā vienreizējās aplikšanas dēļ tas nebūs vairs iespējams, bet kompānijām arī paliks brīva izvēle, ko ar pārējo – tīro – peļņu iesākt: repatriēt vai investēt citviet pasaulē, kur tā ir gūta. Apple solījums ir kapitāla repatriācija un jauni datu centri Amerikā, kā arī jauns biroja kampuss. Tai pašā laikā FT vērtē, ka neviena no citām lielajām kompānijām ar nekādiem jaunu investīciju un kapitāla atgriešanās stāstiem klajā nav nākusi.
Visu rakstu Dolāri mājup nesteidzas lasiet 5. februāra laikrakstā Dienas Bizness.