Pēdējā laikā saļodzījies viens no līdzšinējā akciju cenu pieauguma balstiem – mazinājusies tirgus dalībnieku pārliecība par atsevišķu gigantisku tehnoloģiju kompāniju spēju uzturēt fenomenālu ieņēmumu pieauguma tempu.
Šajā ziņā izcils piemērs ir Apple, kuru gadiem ilgā akciju cenu izaugsme ir padarījusi par pasaulē lielāko publiski kotēto uzņēmumu. Šī uzņēmuma veiksmes stāsts pamatā saistīts ar viedtālruņu pārdošanu. Tomēr šobrīd tirgus dalībnieki sākuši uztraukties, ka iPhone tomēr varētu nebūt tas produkts, kas nākotnē turpinās sildīt nemitīgi augošu skaitu patērētāju siržu. Tiek norādīts, ka pie šī produkta jau ir pierasts un vēl tālāki tā atjauninājumi vairs var nepanākt cerēto izaugsmes efektu. Zināma šaubu ēna ir par to, ko varētu nest un kāds īsti izskatīsies Apple plāns B.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Dažādiem spriedumiem gluži kā eļļa ugunij nesen bija tas, ka, ziņojot par savu ceturkšņa finansiālo veikumu, Apple vadība piebilda, ka vairs nepublicēs datus par to, kā iepriekšējos trīs mēnešus tai klājies ar savu konkrēto produktu pārdošanu (piemēram, iPhone vai iPad). Daudzi to tulkoja kā pazīmi, ka pieprasījums pēc uzņēmuma viedtālruņiem ir sasniedzis savu augstāko punktu. Analītiķi gan šo nedaudz koriģēja – tas drīzāk nozīmējot, ka kompānijas iPhone pārdošanas apmēri varētu kļūt vairāk cikliski.
Mēdz teikt - ja ASV nošķaudās, tad iesnas saķer pārējā pasaules ekonomika. Kaut kas līdzīgs vismaz daļēji nu tiek attiecināts arī uz Apple gadījumu. «Pašlaik ir tāda tirgus stadija, kur dažām lielām kustībām mēdz sekot viss pārējais,» teic Pacific Life Fund Advisors. Apple galu galā ir pats lielākais publiski tirgotais ASV uzņēmums, un tam ir visai liela ietekme uz to, kurp virzās viss kopējais tirgus. Apple akcijas cena kopš savām oktobra sākuma virsotnēm ir sarukusi par 16% (kopš šā gada sākuma tā gan tāpat ir pieaugusi par 11%).
Visu rakstu Saļodzījies Apple universs lasiet ceturtdienas, 15.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!