Uzņēmumi komandējumus izvērtē pēc lietderības un darbiniekiem jāsniedz atskaites par braucieniem, tiek izmantotas arī videokonferenču iespējas, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Vadošie valsts resori – Valsts prezidenta kanceleja, ministrijas, Saeima un Valsts kanceleja savus darbiniekus aizvadītajā gadā komandējumos sūtījuši gan uz Ludzu, gan otru pasaules malu, kopējās izmaksas pārsniedza 8 miljonus eiro, pirms laika rakstīja DB, tāpēc laikraksts vēlējās noskaidrot lielāko uzņēmumu praksi komandējumu jomā. Secinājumi ir tādi, ka valsts resori var daudz ko mācīties no biznesa, jo uzņēmumos komandējumi pārsvarā tiek izvērtēti pēc lietderības, un darbiniekiem ir jāsniedz atskaites par braucieniem, kā arī tiek izmantotas videokonferenču iespējas. Savukārt valsts resoru jomā DB konstatēja, ka visbiežāk tiek apmeklēta Eiropas sirds Brisele, tomēr vairāku iestāžu komandējumu sarakstos netrūka arī eksotisku galamērķu nosaukumu. Piemēram, darba braucienos apgūta franču valoda Vidusjūras krastā divu nedēļu garumā, apmeklētas teātra izrādes, tai skaitā «Īsa pamācība mīlēšanā» un iepazītas eksotikas valstis, piemēram, Dienvidamerikā.
Lattelecom grupas darbinieki 2014. gadā devušies gandrīz 400 komandējumos par kopējo summu ap 100 tūkst. eiro, DB atklāja Lattelecom personāla vadības direktore Ingrīda Rone. Lielākā daļa braucienu bija saistīti ar pakalpojumu piegādi klientiem, jaunu darījumu slēgšanu, kā arī izejot apmācības un kārtojot testus starptautiskos speciālistu sertifikāciju centros. 15% no visiem komandējumiem pērn bija Latvijā, kas saistīts ar visā valstī izvietotajiem infrastruktūras objektiem, kā arī darba uzdevumiem reģionos. Lattelecom pēc vajadzības piesaista tūrisma kompānijas. «Komandējumus, kas saistīti ar ārvalstu klientu apkalpošanu, veicot nepieciešamos darbus attiecīgajos uzņēmumos, samaksa par šiem darbiem tiek ietverta pakalpojuma piegādes līgumos. Savukārt nozares konferences, kur iespējams iepazīties ar jaunākajām tehnoloģiju tendencēm un idejām, ko turpmāk varam ieviest Lattelecom pakalpojumos, izmaksas daļēji sedz iekārtu piegādātāji un sadarbības partneri,» iespēju samazināt braucienu tēriņus skaidro I. Rone. Savukārt NP Foods grupas uzņēmumos pērn visbiežāk komandējumos devušies eksporta daļas darbinieki ar mērķi veicināt pārdošanas apjomus un dibināt jaunus kontaktus biznesa attīstības iespējām. Darbinieki piedalījušies starptautiskās izstādēs ASV, Krievijā, Vācijā un citās valstīs, kā arī tikušies ar esošajiem un potenciālajiem sadarbības partneriem, pētījuši tirgu un iepazinušies ar nozares tendencēm pasaulē. Komandējumiem tērēto summu NP Foods grupa izpaust sabiedrībai nevēlas. Tālāk par Latviju un Eiropas valstīm nav devušies Rīgas satiksmes biežākie ceļotāji – vadošie darbinieki un speciālisti, DB paskaidroja pašvaldības uzņēmuma preses sekretārs Viktors Zaķis. Uzņēmums izmanto tūrisma firmu pakalpojumus. Savukārt Latvijas valsts meži (LVM) ceļojumus organizē dažādi, atkarībā no galapunkta, skaidro LVM runasvīrs Tomass Kotovičs. Braucieni uz Igauniju, Lietuvu vai Somiju notiek ar uzņēmuma minibusiņu, vienkārša ceļojuma biļetes tiek iegādātas internetā, sarežģītāku rezervācijai izmanto pakalpojumu sniedzēju.
Komandējumos darbinieki dodas, ja veicamo uzdevumu nevar atrisināt, izmantojot video, telefonu un citas digitālās iekārtas, tehnoloģiju iespēju sniegtās priekšrocības uzsver Swedbank personāla administrācijas daļas vadītāja Evita Sekace.
Plašāk lasiet rakstā Valstij komandējumu jomā ir jāmācās no biznesa piektdienas, 30. janvāra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!