Mazumtirdzniecības nodokli Latvijā ieviest neizdosies, jo Eiropas Komisija šāda nodokļa pionierei Ungārijai to ir likusi atcelt, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Valsts makā 2020. gadā papildus grib iekasēt 1,5 miljardus eiro, un, kā DB rakstīja jau 31.03.2016., tos meklēs, apkarojot ēnu ekonomiku, tādējādi kompensējot iespējamo ES struktūrfondu iztrūkumu pēc 2020. gada. Līdzšinējā pieredze gan uzņēmējiem radot bažas, ka valdība (šī vai cita) varētu pakļauties vilinājumam un iet vieglāko ceļu, vienkārši paaugstinot nodokļu likmes vai pat ieviešot jaunus. Proti, pērn, veidojot šī gada budžetu, naudas iztrūkumu valsts makā nosedza ar Latvijā vēl nebijušu – solidaritātes nodokli. Minēto iemeslu dēļ tika pieļauts, ka Latvija varētu pat ieviest tādus pretrunīgi vērtētus nodokļus, kādi ir, piemēram, Ungārijā – transakciju nodoklis (maksā katrs par jebkuru pārskaitījumu bankā, naudas iemaksu vai izmaksu no bankas konta) – vai Polijā – lielveikalu nodoklis. Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola solīja, ka nebūs nekādu «pēdējās budžeta nakts pārsteigumu».
«Nodokļu politikas izmaiņas būs paredzamas,» solīja ministre. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā pērn faktiskajās cenās bija 6,62 miljardi eiro un, ja šai summai piemēro kaut vai 0,1% likmi, tad valsts makā iekrīt jau 66,2 milj. eiro. Tas ir tikai ekseļa aprēķins, savukārt, piemērojot augstāku likmi, piemēram, 0,4%, jau tiek iegūti 264,8 milj. eiro. To, ka šāda nodokļa ieviešana varētu būt vilinoša, nenoliedz arī vairāki aptaujātie, taču vienlaikus tāda ieviešana Latvijā būtu diezgan riskanta, īpaši pēc Ungārijas notikumiem.
Visu rakstu Miljonu vilinājums lasiet 5. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.