13,6% uzņēmumu valdē darbojas ārvalstnieki, savukārt no visiem uzņēmumiem, kuros iecelta padome, ārvalstnieki amatu padomē ieņem 41% gadījumu
Tā liecina Lursoft dati par visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem. Kopumā tās ir 20 482 personas, kuras ieņem amatus 17 045 Latvijā reģistrētu uzņēmumu valdēs, un 1360 personas, kas darbojas kopumā 539 uzņēmumu padomēs, liecina pētījums. Ņemot vērā, ka starp valstī reģistrētajiem uzņēmumiem dominē tirdzniecības sektors, likumsakarīgi, ka liela daļa no ārvalstnieku vadītajiem uzņēmumiem darbojas tieši šajā sfērā. Lursoft rīcībā esošā informācija liecina, ka teju 2000 ārvalstnieku vadīto uzņēmumu, kuri norādījuši savu darbības nozari, informējuši, ka saimniecisko darbību veic vairumtirdzniecības jomā, savukārt vēl 1400 savu ikdienu saistījuši ar nekustamo īpašumu nozari, bet 822 uzņēmumi – ar mazumtirdzniecību. Viens no aspektiem, kādēļ ārvalstu pārstāvjiem tiek uzticēta uzņēmumu vadība, ir pārliecība, ka to starptautiskā pieredze palīdzēs sekmīgi attīstīt uzņēmumu, kāpinot finanšu rādītājus un piesaistot jaunus klientus.
Novērtē zināšanas
Pēdējos gados pakāpeniski pieaug ārvalstnieku piesaiste Latvijas uzņēmumu vadības komandām. Iemesli šādai statistikai, galvenokārt, skaidrojami ar ārvalstnieku kompetenču (zināšanu un pieredzes) izmantošanu Latvijas uzņēmumos, DB skaidro Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa. Ņemot vērā to, ka padome ir uzņēmuma pārraudzības institūcija, kas pārstāv īpašnieku intereses sapulču starplaikā un uzrauga valdes darbību, tad apkopotā statistika apliecina, ka galvenokārt ārvalstnieku kompetences visbiežāk tiek izmantotas valdes uzraudzībai un kontrolei, tai skaitā uzņēmumu stratēģisko jautājumu risināšanai un konsultācijām, bet ne tik bieži – tieši valdes funkciju (vadības un pārstāvības) nodrošināšanā, datus novērtē D. Kiopa. Tā kā padome, galvenokārt, tiek veidota lielos uzņēmumos, bet obligāti veidojama akciju sabiedrībās, tad statistika ļauj izdarīt secinājumu, ka ārvalstnieku pieredze lielākoties tiek izmantota lielo uzņēmumu vadībā, ko apstiprina arī fakts, ka tie ir uzņēmumi, kuros strādājošo skaits pārsniedz 1000. Tāpat D. Kiopa atzīst, ka ārvalstu pārstāvji kā nozares profesionāļi tiek piesaistīti uzņēmumu vadības komandai, lai tā pārmantotu starptautisko pieredzi. Piemēram, starptautiskos uzņēmumos – lai mātes uzņēmumā pastāvošo praksi iedibinātu Latvijā strādājošā meitas uzņēmumā. Turklāt ārvalstnieku darbība vadības komandā var arī būt noderīga, lai sekmētu uzņēmuma attīstību un iziešanu globālajos tirgos, jo, kā liecina, piemēram, eksportējošo uzņēmumu pieredze, priekšnosacījums veiksmīgai ieiešanai citu valstu tirgos ir attiecīgā tirgus specifikas pārzināšana, kā arī izpratne par potenciālā klienta mentalitāti un paradumiem.
Visu rakstu Ārvalstnieki aizvien vairāk valdēs un padomēs lasiet 5. augusta laikrakstā Dienas Bizness.