Koronavīrusa izplatības ierobežošanai noteikto liegumu dēļ 2020. gadā salīdzinājumā ar 2019. gadā iespēto 44 293 uzņēmumu samaksāto nodokļu apjoms samazinājies, 4033 uzņēmumi samaksājuši tikpat, cik aizpērn, bet 36 583 uzņēmumiem samaksāto nodokļu apjoms bijis lielāks.
To liecina SIA Lursoft pētījums, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta datus par uzņēmumu samaksātajiem nodokļiem.
Dati rāda gan kopējo uzņēmumu samaksāto nodokļu kritumu par 160 miljoniem eiro, gan arī to pašu tendenci dažādu īpašnieku grupās. Vienlaikus interesanti, ka valsts un pašvaldību uzņēmumu samaksātais iedzīvotāju ienākuma nodokļa apmērs un arī valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apmērs 2020. gadā būtisku kritumu nav piedzīvojis.
Valsts ieņēmumu dienesta publicētie dati liecina, ka 2020. gadā Latvijas uzņēmumi nodokļos samaksājuši 7,42 miljardus eiro no kopumā iekasētajiem 9,86 miljardiem eiro. Lauvas tiesu no samaksātajiem nodokļiem veikušas privātā kapitāla kompānijas.
Vairāki DB aptaujātie aicināja vērtēt uzņēmumus ne tikai pēc samaksātās naudas apjoma miljonu izteiksmē, bet arī vērtēt, cik lieli nodokļi tiek maksāti uz vienu strādājošo, vienlaikus no šīs summas atskaitot akcīzes nodokļa apmērus un atsevišķos gadījumos arī pievienotās vērtības nodokļa maksājumus, kas, piemēram, produkcijas un pakalpojumu eksportētājus nostāda mazāku nodokļu maksātāju lomā, kaut arī no šo uzņēmumu veiksmēm un neveiksmēm ārvalstu tirgos ir atkarīgs tas, cik daudz šie uzņēmumi iegādāsies preces un pakalpojumus Latvijā un cik būs vajadzīgi darbinieki, kas savukārt ietekmēs iekšzemes patēriņu un vienlaikus arī nodokļu nomaksas apmērus.
Līderi ir visās pozīcijās
SIA Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa vērš uzmanību, ka valsts kopbudžetā samaksāto nodokļu apjoms būtiski (par vairāk nekā 20%, salīdzinot ar 2019. gadu) pieaudzis vairākās tautsaimniecības nozarēs, kas daļēji kompensēja to kritumu, ko radīja pandēmijas ierobežojumu dēļ cietušās nozares. “Dati rāda, ka samaksāto nodokļu apjoms pieaudzis apstrādes rūpniecībā, tātad ražojošās sfēras uzņēmumos, pateicoties eksporta apjomu, arī cenu pieaugumam u.c. apstākļiem, tie pērn palīdzējuši papildināt valsts budžeta ieņēmumus. Samaksāto nodokļu apjoms pērn pieaudzis arī zivsaimniecības nozarē (+48%), turklāt šī nozare ir ne tikai viena no līderēm nodokļu apjoma pieaugumā, bet arī tajā pieaudzis strādājošo skaits. Sociālās aprūpes nozares uzņēmumu nodokļu apjoma pieaugums pērn tomēr būtu jāskata arī saistībā ar pandēmiju ietekmējošajiem apstākļiem,” skaidro D. Kiopa.
Visu rakstu lasi 17.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!