Bizness kopumā koronavīrusa pandēmiju 2020. gadā pārvarējis ar nelielu – 4,8% – neto apgrozījuma kritumu, bet tā būtiski izēdusi peļņu, jo tā sarukusi par 24,8%, kas rada jautājumus ne tikai par atsevišķu uzņēmumu, bet pat nozaru nākotnes perspektīvām.
To rāda SIA Lursoft pētījuma salīdzināmie dati par uzņēmumu neto apgrozījumu peļņu četru gadu intervālā. Lai arī joprojām pilnībā visi uzņēmumi, kuriem ir jāiesniedz gada pārskati par 2020. gadu, to vēl nav izdarījuši, tomēr to dati kopējo tendenci nemainīs. Vairāki aptaujātie atzīst, ka tāds, kāds bija 2020. gads, neesot pieredzēts, jo Covid-19 pandēmijas izplatības samazināšanai noteiktie ierobežojumi un daudzu potenciālo klientu bailes ne vienai vien nozarei ir paņēmuši milzīgas summas, savukārt Latvijas un citu valdību īstenotie bezprecedenta pasākumi, piemēram, dīkstāves pabalstu izmaksāšana strādājošajiem to jomu uzņēmumos, kas vienkārši ir slēgti, ļāvusi uzņēmumiem izvairīties no maksātnespējas, vienkārši – palikt dzīviem.
Apgrozījuma līkloči
SIA Lursoft IT valdes locekle Daiga Kiopa norāda, ka apkopotie rādītāji apliecina jau daudzkārt izskanējušo un pērn gada vidū ekspertu prognozēto, proti, ka 2020. gada pandēmijas radītā krīze daudzām tautsaimniecības nozarēm ir liels pārbaudījums – būt vai nebūt. “Arī Lursoft šobrīd apkopotie gada pārskatu dati, kas fiksēti uz 01.09.2021., parāda, ka apgrozījuma kritumu 2020. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, piedzīvojušas teju puse tautsaimniecības nozaru,” pētījuma datus rāda D. Kiopa.
Proti, lielākais apgrozījuma kritums vērojams mākslas, izklaides un atpūtas nozarē, kur kritums ir gandrīz 36%. Teju 30% apgrozījuma kritums, salīdzinot ar 2019. gadu, bijis izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē strādājošajiem uzņēmumiem. Savukārt transporta un uzglabāšanas nozares uzņēmumi pērn piedzīvojuši gandrīz 20% apgrozījuma kritumu.
“Ja par šo nozaru finanšu rādītāju lejupslīdi 2020. gadā īpašu pārsteigumu nav, tad jāatzīmē, ka ir arī vairākas nozares, kuru apgrozījuma kritums, salīdzinot ar 2019. gadu, var radīt zināmu izbrīnu. Piemēram, salīdzinot ar 2019. un pat 2018. gadu, apgrozījuma kritumu piedzīvojusi arī būvniecības nozare. Elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozares uzņēmumu kopējais apgrozījums 2020. gadā sasniedza 1,68 miljardus eiro, un tas ir bijis zemākais apgrozījums pēdējo četru gadu laikā,” skaidro D. Kiopa.
Visu rakstu lasiet 14.septembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!