Parādu piedzinēji datubāzēs par parādnieku kredītvēsturi varēs iekļaut datus par parādiem bez tiesas sprieduma.
Jaunais Parāda atgūšanas likums paredz, ka personas parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējs varēs veidot parādnieku kredītvēstures datubāzi, iekļaujot tajā noteiktu informāciju par parādnieku, ja tam nebūs iebildumu par parāda esību vai tā apmēru. Informācija datubāzē būs pieejama arī tad, ja parādnieks būs izteicis kādus iebildumus, bet tiesa vai šķīrējtiesa parādu tomēr būs atzinusi par pamatotu.
Saeimas Juridiskās komisijas atbalstītie priekšlikumi Parāda atgūšanas likumam pirms otrā lasījuma paredz, ka informācija par parādnieku būs pieejama arī tad, ja parādnieks būs izteicis iebildumus par parādu, bet parāda piedzinējs būs rakstiski pamatojis parādu un izsniedzis dokumentu kopijas, kas to pamato (ja strīds par parāda esību vai apmēru vēl nebūs izskatīts tiesā vai šķīrējtiesā).
Saskaņā ar Latvijas Ārpustiesas parādu piedzinēju asociācijas sniegto informāciju praksē parādnieki bieži izmanto jebkuru iespēju, lai nemaksātu parādu. Tādēļ iepriekš likumprojektā paredzētās normas var radīt situāciju, ka parādnieki norādīs jebkādu pamatojumu, lai tikai dati par viņiem un viņu parādiem netiktu ievietoti kredītvēstures datubāzēs, skaidro Ekonomikas ministrija.
«Līdz ar to arī esošajiem un potenciālajiem kreditoriem nebūs iespējams iegūt informāciju par attiecīgo parādu esamību, un pastāvēs risks, ka šie parādnieki varēs uzņemties jaunas kredītsaistības, lai gan nebūs izpildījuši vēl iepriekšējās,» klāsta Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta direktore Inga Apsīte.
Pret likumprojektā paredzēto jauninājumu iebilst Datu valsts inspekcija, skaidrojot, ka informācijai, kas būs pieejama sabiedrībai, jābūt precīzai. Proti, informācijai par personas parādiem jābūt pierādītai, un tas ir jādara kreditoram.