Starptautiskā audita un biznesa konsultāciju kompānija Deloitte publicējusi pētījuma telekomunikāciju prognozes 2008.gadam kopsavilkumu, Db.lv informēja Deloitte vecākais menedžeris Aleksandrs Parfinovičs. Galvenās prognozes ir šādas:
1. No kredītu krīzes līdz komunikāciju krīzei
Kādas ir izredzes telekomunikāciju sektoram 2008. gadā? Vai kredītu krīze izraisīs komunikāciju krīzi? Tās ietekme dažādās valstīs un dažādu veidu uzņēmumiem būs atšķirīga. Visiem telekomunikāciju uzņēmumiem rūpīgi jāpārskata sava izmaksu bāze – ekonomikas apsīkums varētu būt stimuls izmaksu pazemināšanai un darbinieku skaita samazināšanai. Apsīkums var arī pavērt iespējas konsolidācijai – daži jaunās pasaules telekomunikāciju titāni var pat nospriest, ka fiskālais diskomforts un svārstīgās vērtēšanas industrializētajā pasaulē ir stimuls sākt meklēt izdevīgus darījumus. Latvijā, papildus kredītu krīzei, augstajai inflācijai un ekonomikas atdzišanai, sagaidāms, ka cilvēki būs arvien taupīgāki savos ikmēneša izdevumos. Tas nozīmē, ka vidējais ieņēmums no viena patērētāja draud samazināties.
2. Kapitalizācija uz mazcenas mobilo tālruņu rēķina
Kopš mobilo tālruņu parādīšanās 80. gadu vidū to cenas ir būtiski kritušās. Jo zemāka ir mobilā tālruņa cena, jo lielāks ir tā mērķa tirgus. Viens tirgus, kas pagaidām ir pārāk maz izpētīts un varētu būt lielākais mazcenas tālruņu noieta tirgus, ir mašīnu tirgus. Integrējot mobilo savienojumu mašīnās, varētu palielināt kopējo mobilo abonentu tirgu līdz desmitiem miljardu lietotāju un gūt ievērojamu peļņu. Ja līdz šim Latvijā iebūvētie mobilie telefoni bija vērojami luksusa klases auto, tad pateicoties tehnoloģijas izmaksu kritumam, drīzumā šādu aprīkojumu redzēsim arī vidējās un kompaktklases auto.
3. Kad medījums kļūst par plēsoņu
Lai gan kredītu krīze varētu 2008. gadā palēnināt uzņēmumu apvienošanās un pārpirkšanas tempus kopumā, vēlme pēc izaugsmes ar pārpirkšanas palīdzību telekomunikāciju sektorā, visticamāk, saglabāsies spēcīga. Tomēr, lai gan stabili mobilie operatori attīstītajās valstīs varbūt 2008. gadā meklēs pārpērkamus uzņēmumus, situācija var mainīties. Vadošie operatori jaunajos tirgos var pārtapt no medījuma par plēsoņu, izmantojot naudu, kas iegūta no simtiem miljonu jaunu abonentu, kas nodrošina iespaidīgu bruņojumu, un nebēdājot par augstākām procentu likmēm, kas sekoja kredītu krīzei. Visticamāk šie procesi lielā mērā Latviju neskars, izņemot Lattelecom, kas arvien atrodas ''medījuma'' lomā.
4. Mobilie tālruņi ar GPS funkcijām
2008. gadā GPS mikroshēmu komplektu cenas var nokristies līdz dažiem dolāriem un paredzams, ka strauji pieaugs ar šo tehnoloģiju aprīkoto ierīču skaits. 2008. gadā mobilā industrija varbūt neievēros vairākas būtiskas atšķirības satelītu navigācijas lietošanai transportlīdzekļos un kājāmgājējiem. Tādējādi, lai gan 2008. gadā varbūt tiks izgatavots lielāks skaits mobilo tālruņu ar GPS tehnoloģiju, to pielietojums varētu būt minimāls, ja neņem vērā sākotnējo interesi par šādu jaunumu. Tas, iespējams, nozīmēs tikai papildu izdevumus un pārāk mazu pievienoto vērtību.
5. Vienkāršs, bet draudzīgs interfeiss atmaksājas
Šķiet, pārāk bieži netiek ievērotas grupas, kas koncentrējušas lielākās personiskās bagātības. 2008. gadā šī kļūda, iespējams, turpināsies, jo telekomunikāciju nozare joprojām koncentrē uzmanību uz jaunatnes tirgus apkalpošanu, lai gan tas varētu kaitēt sektoram kopumā. Tā rezultātā var parādīties produkti un pakalpojumi, kas, lai gan izskatās labi, var būt pārāk uzkrītoši, lai tos lietotu naudīgie, bet vizuāli nepiemēroti ļaudīm vecumā pāri 45 gadiem pārmērīgi mazā fonta dēļ. Telekomunikāciju sektoriem jākoncentrē uzmanība uz pieejamu produktu un pakalpojumu izstrādi. Attīstītajās valstīs tas varētu būt risinājums izaugsmes problēmām, ar ko saskaras telekomunikāciju uzņēmumi.
6. GSM sasniedz pilngadību
Pirmā 21 gada laikā GSM tiešām šķiet īsts veiksmīgas izaugsmes piemērs. 2008. gada 7. septembrī GSM sasniegs pilngadību – paredzams, ka vairāk nekā 700 GSM tīklu vairāk nekā 200 valstīs kopējais sarunu ilgums būs vairāk nekā 16 miljardi minūšu un tiks nosūtīti 6 miljardi teksta ziņojumu. Taču šajā gadā, kad GSM sasniegs pilngadību, tā nākotnes izredzes joprojām ir tikpat sarežģītas kā vienmēr. 2008. gadā GSM mobilajiem operatoriem būtu jāizstrādā jaunas stratēģijas katram savas darbības aspektam. Lai cik talantīgs bērns būtu GSM, tomēr, kļūstot pieaugušam, tam būs jānobriest ātri, jāveido jaunas attiecības un prasmes un jāstrādā centīgāk nekā jebkad, lai saglabātu līdera pozīcijas. LMT, Bite un Tele2 ir izdarījuši visu, lai jebkurā brīdī aizvietotu GSM ar nākamās paaudzes UMTS tehnoloģiju, taču pagaidām klienti nav masveidā izrādījuši vēlmi pēc produktiem, kuriem būtu nepieciešama augstāka līmeņa tehnoloģija.
7. Kā pārvērst draudus par izdevībām
Dažu pēdējo gadu desmitu laikā telekomunikāciju sektors ir bijis cieši saistīts ar graujošu darbību – ar raidīšanas digitalizāciju, mobilo tālruņu parādīšanos un konkurenci uz infrastruktūras pamata. Šogad telekomunikāciju nozare sāks apjaust, ka, lai gan sagrāve joprojām būs varens ierocis, tomēr tās centrā nav obligāti jābūt vecā mantojuma iznīcināšanai. Iespējams, mazāki uzņēmumi spēs ātrāk un labāk izstrādāt inovācijas, veidojot priekšlikumus, kas palīdzēs veicināt nozares attīstību. Taču šādiem uzņēmumiem, iespējams, trūkst spēcīga finansiālā pamata vai vadības pieredzes visa sektora pārveidošanai.
8. Tīklu koplietošana veicinās iekštelpu pārklājumu
Dažu pēdējo gadu laikā mobilie sakari strauji attīstījušies no ārpustelpu tīkla uz iekštelpu tīklu. Tiek paredzēts, ka 2008. gadā 70% mobilo balss zvanu un līdzīgs apjoms mobilo datu lietošanas notiks ēku iekšienē. Šī gada laikā daži operatori apdomās un dažos gados uzsāks tīklu koplietošanu kā labāko iespēju samazināt ar tīkliem saistītas pieskaitāmās izmaksas un uzlabot iekštelpu pārklājumu. Pāreja uz tīklu koplietošanu atspoguļotu arvien pieaugošo pārliecību, ka līdz šim valdošais biznesa modelis mobilajiem sakariem 2008. gadā vairs nebūs dzīvotspējīgs. Latvijā eošie operatori jau sadarbojas bāzes staciju ekspluatācijā, līdz ar to varam gaidīt līdzīga rakstura kooperāciju arī nākamās paaudzes mobilā tālruņu tīkla nodrošināšanā, kas prasīs daudz lielāku staciju skaitu uz vienu apgabalu.
9. Sāks apšaubīt tieksmi pēc ātruma
Strīdi par to, cik liels ātrums ir pietiekami liels, telekomunikāciju sektorā arī 2008. gadā būs tikpat dedzīgi kā līdz šim. Taču iespējams, ka raizes par finansēšanas izmaksām liks telekomunikāciju uzņēmumiem un to akcionāriem daudz aktīvāk apšaubīt ātruma ekonomisko izdevīgumu. Telekomunikāciju uzņēmumiem jābūt piesardzīgiem, lai neizvirzītu par galveno prioritāti tiekšanos pēc tehnisko iespēju maksimuma sasniegšanas, neņemot vērā nepieciešamo rentabilitāti. Latvijā šie procesi vēl ne tuvu nav pabeigti un ir nepieciešamas turpmākas investīcijas tehnoloģiju attīstīšanā. Šis apstāklis, kā arī patērētāju ekonomiskās aktivitātes apsīkšana, lielajiem telekomunikāciju uzņēmumiem padarīs arvien grūtāk sasniedzamus kārotos peļņas rādītājus.
10. Jāizmanto jauno mediju pieaugošo vajadzību pēc saziņas
2008. gadā digitālās komunikācijas kļūs plašākas, daudzveidīgākas, dzīvākas un vitāli svarīgākas mūsu dzīvesveidam nekā jebkad iepriekš. Cilvēki, visticamāk, izmantos vairāk dažādu digitālās saziņas veidu un metožu nekā jebkad līdz šim: jauni mediju uzņēmumi, piemēram, sabiedriskie tīkli, sintētiskās pasaules un blogi, piedāvās pakalpojumus, ar kuru starpniecību varēs lielos apjomos uzsākt tradicionālu un jaunu veidu saziņu. Visas šīs tendences, iespējams, pārliecinās telekomunikāciju nozari, ka pieprasījums pēc komunikācijām ir tik aktīvs kā vēl nekad. Taču pieprasījums pēc jauniem medijiem, iespējams, arī izcels telekomunikāciju sektora nespēju pietiekami izdevīgi izmantot šo pieprasījumu. Komunikāciju uzņēmumi varbūt sāks apzināties, ka 2008. gadā tie joprojām atvēl jauno mediju uzņēmumiem pārāk lielu komunikāciju nozares ieņēmumu daļu. Latvijā sociālie tīkli (draugiem.lv, one.lv, blogi u.c.), kā saziņas veids ir kļuvuši arvien populārāki. Tāpēc nebūtu pārsteigums, ja šī gada laikā būtu izveidotas vairākas novatoriskas sadarbības formas starp šiem medijiem un telekomunikāciju operatoriem.