Globālajā parādu jūklī ātru risinājumu nav, Latvijai tas var nest eksporta pieauguma tempu samazināšanos.
Pēdējie notikumi pasaules finanšu tirgos uzskatāmi apliecina, ka investoru ticība pasaules vadošo ekonomiku izaugsmei ir ievērojami mazinājusies. Tas, ka tikai viena no vadošajām pasaules kredītreitingu aģentūrām par vienu pakāpi samazinājusi ASV kredītreitingu Volstrītā izraisīja paniku, kuras rezultātā biržas indeksi piedzīvoja straujāko kritumu kopš 2008. gada nogales, kad masveida riska aktīvu izpārdošanu izraisīja dažādu apšaubāma rakstura kredītu un no tiem atvasinātu vērtspapīru tirgus sabrukums.
ASV akciju tirgu nespēja nomierināt pat valsts prezidenta Baraka Obamas paziņojums, ka ASV vienmēr būs valsts ar AAA kredītreitingu un prioritāšu lokā ir valsts budžeta sabalansēšana. «Pēdējo divu gadu norises globālajā ekonomikā mēs varam vērtēt tikai kā atkopšanos no finanšu krīzes un ne par kādu būtisku tautsaimniecības izaugsmi kā tādu runāt nevaram,» vērtē Citadele Asset Management Tirgus analīzes daļas vadītājs Zigurds Vaikulis. Viņš vēlreiz uzsver, ka riski, kas izraisīja finanšu krīzi 2008. gadā, vēl aizvien nav novērsti un dzīvošana uz parāda turpinās.
«Lai arī investoru reakcija pasaules finanšu tirgos uzreiz neiet ciešā kontekstā ar reālo ekonomiku, masveida riska finanšu aktīvu izpārdošana var novest pie sistēmiskiem riskiem, proti, var tikt apgrūtināta finansējuma piesaiste dažādiem projektiem, kas galu galā atsauksies arī uz tautsaimniecību kopumā,» norāda ekonomikas eksperts.
DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš uzskata, ka atkārtotas recesijas risks pasaules vadošajās ekonomikās neapšaubāmi pastāv.
«Vēl pirms dažām dienām atkārtotas recesijas risku ASV vērtēja vienas trešdaļas līmenī, tā domāja gan Goldman Sachs ekonomistu komanda, gan ekonomisti Lerijs Samerss un Pols Krugmans. Taču notikumi attīstās ļoti strauji. Krasie akciju vērtības kritumi rada t.s. negatīvo bagātības efektu, kas savukārt samazina patēriņu, kas Amerikā ir ap divām trešdalām no kopprodukta. Vācijā recesijas risks noteikti ir mazāks, to nekādi nevarētu izraisīt norises pašā Vācijā, taču tās ekonomika ir izteikti atkarīga no eksporta,» ekonomisko konjunktūru pasaulē ieskicē P. Strautiņš.
Latvijai globālās negācijas neapšaubāmi ir svarīgas no valsts eksporta viedokļa, kas tagad ir kļuvis par valsts tautsaimniecības izaugsmes stūrakmeni. Vietējo tekstilindustriju un apģērbu ražošanas nozari pārstāvošās Latvijas Vieglās rūpniecības uzņēmumu asociācijas vadītājs Guntis Strazds stāsta, ka pagaidām gan norises pasaules finanšu tirgos Latvijas tekstila un apģērbu ražošanas industriju neesot sevišķi ietekmējušas. Viņaprāt, gadījumā, ja situācija globālajā ekonomikā turpinās pasliktināties, pēc G. Strazda domām, tas asociācijas uzņēmumu darbību varētu ietekmēt apmēram novembrī.