Pēdējās piecgades laikā Latvijā ir tapuši daudzi dažādi plāni, programmas un koncepcijas. Ir bijusi inflācijas apkarošanas programma, krīzes pārvarēšanas koncepcija, eksporta atbalsta plāns utt. Tagad ir tapis vēl viens dokuments — ēnu ekonomikas apkarošanas plāns.
Visus šos dažādu darba grupu garadarbus var nodēvēt faktiski vienādi — labo nodomu protokoli. Par pārējiem dokumentiem jau ir rakstīts gari un plaši, tāpēc vairāk uzmanību ir vērts pievērst ēnu ekonomikas izskaušanas programmai, ko nupat prezentējusi speciāli izveidota darba grupa Finanšu ministrijas valsts sekretāra Mārtiņa Bičevska vadībā.
Nenoliedzami daļa tajā minēto pasākumu ir vērtējama visnotaļ pozitīvi, un atliek vien cerēt, ka tie tiešām tiks ieviesti. Piemēram, neapliekamā minimuma palielināšana līdz 70 Ls ļautu pat nedaudz sildīt ekonomiku. Tāpat sen bija laiks ieviest principu, ka tiek dzēsta soda un nokavējuma nauda par nenomaksātiem nodokļiem, ja noteiktā laikā tiek samaksāta to pamatsumma. Tādā veidā valsts saņemtu to nodokļu naudu, kas tai pienākas, bet uzņēmums neciestu zaudējumus, maksājot neskaitāmas soda naudas.
Tajā pašā laikā ir arī aspekti, ko var nodēvēt vismaz par interesantiem. Vispirms jau nav skaidrs, kā ir paredzēts slāpēt ēnu ekonomiku Latvijā, ieviešot fizisko sākumdeklarēšanu. Kāds no tās labums?! Informāciju par darījumiem ar nekustamo īpašumu var pilnīgi oficiāli iegūt Zemesgrāmatā, par darījumiem ar transporta līdzekļiem — CSDD utt. Protams, mums nav neviena reģistra, kur būtu uzskaitītas privātās kolekcijās esošas Pikaso gleznas un Faberžē olas, bet būtu naivi cerēt, ka tiešām kāds iedomāsies tādas lietas deklarēt, īpaši jau ņemot vērā, cik vārgā līmenī Latvijā ir personas datu aizsardzība. Tāpat diskusiju vērta ir ideja izveidot tā saucamo uzņēmumu balto sarakstu, kurā iekļautajiem būtu vieglāka dzīve. Respektīvi, tie varētu baudīt dažādus birokrātiskos atvieglojumus. Doma, protams, ir skaidra — godīgajiem nodokļu maksātājiem dzīvi padarīt vienkāršāku, lai par tādiem gribētu kļūt arī negodīgie. Tomēr nedaudz bažas māc par to, kādi būs kritēriji, lai šādā izredzēto sarakstā iekļūtu, un kādiem tiem jābūt lai pastāvētu risks tikt no tā izmestiem.
Jebkurā gadījumā ir skaidrs, ka jautājumu attiecībā uz šo jauno plānu ir vairāk nekā atbilžu. Tomēr, kā jau atsevišķi eksperti ir norādījuši, skaidrs nav tas, kāpēc daļas pasākumu ieviešana tiek paredzēta pēc pietiekami ilga laika, lai gan ēnu ekonomika ir pēc iespējas efektīvāk jāizskauž jau šodien. Turklāt nepamet arī sajūta, ka šis plāns lielā mērā ir izstrādāts pateicoties tam, ka to Latvijai paprasīja kārtējie starptautiskie aizdevēji. Tagad darba grupai ir dokuments, ko šiem naudas aizdevējiem parādīt, bet pēc tam ir bažas, ka tas varētu pievienoties pārējam papīru kalnam, kas jau pamazām apput kādā no ministrijām. Protams, ļoti cerams, ka ar šo dokumentu tā nenotiks, un vismaz reizi 20 gados tiks nopietni pievērsta uzmanība tam, cik efektīvi Latvijā tiek iekasēti nodokļi.