Notikumi ar Dubaijas emirātam piederošo investīciju kompāniju Dubai World, kaslūgusi saviem kreditoriem par sešiemmēnešiem pagarināt 3.5 mljrd. USD liela parāda atmaksas termiņu, kārtējo reizi liek aizdomāties par lietu mainīgo un mānīgo dabu.
Kādreiz plaukstošais, nereti par investoru meku dēvētais emirāts un kompānija, kas izaugsmes gados ar plašu vērienu iegādājās aktīvus visā pasaulē,vienas dienas laikā ir kļuvuši par parādos ieslīgušu krīzes upuri, kam jālūdz savi kreditori atlikt parādu atmaksu. Taču, ja paraugās rūpīgāk, nekādas pārvērtības jau nemaz nav notikušas.
Dubaija būtībā ir tāda kā «krīzes paraugekonomika» — ar lēto naudu būvēts milzis ar nekustamā īpašuma un luksusa tūrisma māla kājām. Tie, kas šā emirāta sakarā runā par «naftas dolāriem», maldās — lielāko daļu tā IKP veido tieši abas iepriekšminētās nozares, melnā zelta nozarei atbildot tikai par aptuveni 5%. Jā, tieši Dubaija ir tā vieta, kur tiek būvēti ekskluzīvi debesskrāpji, kūrorti, mākslīgās salas un pat zemeslodes «makets». Tieši
ar šāda veida projektiem nodarbojās jau minētā kompānija Dubai World, kuras kredītsaistības ar vairāk nekā 70 aizdevējiem tiek lēstas 60 mljrd. USD vērtībā, veidojot
3/4 no Dubaijas kopējā parādu apjoma.
Tāpēc, līdz ar nekustamā īpašuma tirgus burbuļa plīšanu un fi nanšu krīzi pasaulē, diez vai kādam Dubai World problēmas varēja izrādīties pārsteigums. Viens no mulsinošākajiem faktoriem šajā stāstā ir ar naftu bagātais kaimiņu emirāts Abū Dabī, kas tiek uzskatīts par Dubaijas vecāko brāli un arī lielāko investoru, parādot, ka ar arābu valstīm ir līdzīgi kā ar bitēm — nekad neko nevar zināt. Ja līdz šim nav bijis nekādu šaubu, ka nepieciešamības gadījumā Abū Dabī nekavējoties sniegs Dubaijai palīdzīgu roku, tad vēl piektdien no turīgā kaimiņa nebija saņemti signāli par iespējamo palīdzību. Satraukumu investoru vidū rada arī jautājums par to, kas notiks ar Dubai World piederošajiem īpašumiem, kas varētu
tikt pārdoti, lai iegūtu parādu atdošanai nepieciešamos līdzekļus.
Dubaijas koncernā ietilpstošā kompānija Istithmar tirgus buma gados enerģiski iegādājās aktīvus no Londonas līdz Ņujorkai», kamēr Limitless darbojās «no Krievijas līdz Vjetnamai».
Kamēr emirāti lepni klusē, balsi ir spiestas pacelt Eiropas un ASV bankas, mēģinot akciju tirgus dalībniekiem ieskaidrot, ka to finansiālā iesaiste Dubai World projektos nebūt nav tik liela, lai attaisnotu paniku.
Informācija par to, kāds ir ārvalstu banku insvestīciju apjoms Dubaijas ekonomikā, ir atšķirīga, tomēr vairāku aģentūru ziņotais liek domāt, ka lielākās nepatikšanas varētu rasties tieši jau globālās krīzes pamatīgi skartajām Lielbritānijas bankām. Lai gan ārvalstu analītiķi mierina, ka Dubaija nav nekāda Amerika, šis notikums no jauna atgādinās par piesardzību investoriem, kas līdz ar šķietamo ekonomikas atveseļošanos bija atguvuši riska apetīti un nodrošinājuši situācijas uzlabošanos iepriekš tik sarkanajos akciju tirgos. Jo nekad nevar zināt, kurā pasaules malā rūpīgi — un varbūt arī ne tik rūpīgi — slēptas fi nanšu problēmas izvērtīsies par nākamo krīzes vilni.