Finanšu tirgi politisko jezgu daudz vērā neņem, tajos ir mierīgākā viļņošanās pusgadsimta laikā
Pasaules ekonomiski svarīgākajos reģionos pēdējā laikā nomanāma pastāvīga politiskā jezga. Jau apnicīgi ilgstoši tiek apcerēta neskaidrā Eiropas politiskā bilde, kur tuvākajā laikā mums būs jāspēj pārdzīvot vēlēšanas Francijā un pēc tam – arī Vācijā. Tāpat stresa līmeni augstu uztur jautājumi, kas saistīti ar britu sagādāto Brexit procesu. Arī otrā pusē Atlantijas okeānam šķēpi tiek lauzti par Donalda Trampa politiku, kur pēdējā laikā sašķobījusies pārliecība par to, ka viņa administrācija varētu raiti realizēt kādas reformas.
Saistībā ar politisko bildi ir daudz dažādas runas, un ļoti interesanti, ka visu notiekošo īpaši daudz vērā nav ņēmuši finanšu tirgi. Pašlaik izskatās, ka tie pamatīgi sadzērušies baldriānus un uzmanību pievērš citām lietām, kuras ir nosacīti skaidrākas.
Volstrītas baiļu indikatora – CBOE Volatility (VIX) indeksa – vidējā vērtība pagājušā ceturkšņa ietvaros bija otra zemākā vēsturē (kopš 1965. gada). Visa rezultātā pasaules akciju tirgus flagmaņa – ASV Dow Jones Industrial Average indeksa – vērtība šā gada pirmajā ceturksnī vidēji tirdzniecības sesijas laikā mainījusies par 0,32%, kas ir vismazāk kopš 1965. gada ceturtā ceturkšņa. Tāpat pirmā ceturkšņa laikā bija 15 tādas tirdzniecības sesijas, kuru laikā Dow indeksa vērtība neizdarīja faktiski neko (indeksa izmaiņa bija mazāka par 0,1%).
Runāt var daudz un kādu pesimistisko scenāriju piepildīšanās piesolīšana var garantēt, ka tu tiec uzklausīts, un šāda ziņa dabūs vairāk klikšķus. Patiesībā gan jāsecina, ka pašlaik finanšu tirgi, kuriem bieži tiek piedēvētas nākotnes ekonomikas tendenču pareģa spējas (jo tirgus dalībnieki kādas nepatikšanas vai pozitīvus notikumus aktīvu vērtībās cenšas iecenot jau laikus), ir neierasti mierīgi un par pašreizējo notikumu gaitu nesatraucas. Jā, kopš marta rekordiem ASV akciju vērtības ļoti lēzeni sarukušas. Tomēr šajā pašā laikā kopš gada sākuma akcijas ir ar treknu plusa zīmi, un šo riska vērtspapīru cena aug gan Eiropā, gan attīstības valstīs.
Politiķi turpina būt politiķi, un tā tas būs vienmēr – fona trokšņi var būt visai lieli. Tajā pašā laikā jāņem vērā, ka ekonomikai pašlaik klājas visai labi. Svarīgākie pasaules lielāko tautsaimniecību ekonomikas dati visai uzskatāmi apliecina izaugsmes stāsta turpināšanos, un recesija pagaidām pie apvāršņa nespīd. Tāpat arī beidzot tiek gaidīts straujāks pasaules korporatīvo līderu peļņas un apgrozījuma pieaugums.
Var jau teikt, ka pirms kādas vētras ir vērojams pieklusums un nākotnē svārstības finanšu tirgos pieaugs (būtu pat brīnums, ja tirgi kādā brīdī nepamostos no šā brīža gandrīz vai narkotiskā miega). Kādas nepatikšanas parasti mēdz pienākt ātri un negaidīti, kas bieži nozīmē, ka agrākajiem paredzējumiem faktiski nav vērtības. Tiesa gan, nepārtraukti gaidot kādu vētru, var riskēt pieņemt pārāk piesardzīgus lēmumus un palaist garām guvumus no aktuālā pieauguma.