Cilvēkam ir tendence pārspīlēt dažādu īstermiņa notikumu ietekmi. Pēdējā laikā pārspīlētu emocionālu reakciju uz dažādiem politiskajiem notikumiem ļoti labi varam redzēt finanšu tirgos
Piemēram, pēc Brexit sākotnēji viss gāzās, bet, kad nāca atklāsme, ka tomēr dzīvosim tālāk, dažādu finanšu aktīvu cenas strauji atguvās. Tāpat arī Donalda Trampa triumfu sākotnēji bija aptvēris milzīgs stress, lai gan tagad visi lielākie ASV akciju indeksi gandrīz katru nākamo dienu spēj aizsniegties līdz jauniem vēsturiskiem maksimumiem.
Aplūkojot šo reakciju, kārtējo reizi, šķiet, var secināt, ka mūsu sugai viena no izteiktajām vājībām ir pārspīlēta reakcija uz īstermiņa notikumiem. Daudzi uzreiz cenšas novērtēt, piemēram, Brexit vai jaunā ASV prezidenta ietekmi, tai piešķirot pārspīlēti lielu lomu. Būtībā arī Volstrītas cenu tendences bīda pūļa gudrība (un pūļa gudrība nav gudrība), kas gan nekāds fenomenāls jaunums nav. Arī investori mazākā mērā uzmanību mēdz pievērst kādiem fundamentāliem rādītājiem, bet lielāku – tam, ko dara citi tirgus dalībnieki.
Jājautā – kas gan tik ļoti ir mainījies pēc Trampa uzvaras, lai akciju cenas dažu nedēļu laikā pieaugtu par 7%? Ir tikai solījumi un cerības, kam ir visai neskaidrs veidols. Būtībā brēka pēc dažādiem politiskajiem notikumiem ir liela, bet reālā vilna, ko griezt, – maza. Pēc neilga laika visi jau ir pieraduši pie agrāk it kā neiedomājamas realitātes. Tas gan nemazina faktu, ka daudzi būs, iespējams, lieki pabendējuši savas nervu šūnas, kuras papildus var nogalināt pēc pašreizējās eiforijas nākošā cenu korekcija. Tā vietā, lai satrauktos par lietām, ko nevar ietekmēt, var ieteikt koncentrēties uz lietām, ko tomēr var mainīt. No investīciju viedokļa var lemt par savu aktīvu izvietošanu tajā vai citā finanšu instrumentā, izlemt, kuri finanšu padomi ir katram atbilstošākie.
Protams, nav sagaidāms, ka cilvēks pēkšņi mainīsies. Arī nākamreiz kādu īstermiņa faktoru iespaidā visi atkal kļūs pustraki. Drīz gaidāms referendums Itālijā, nākamgad notiks vēlēšanas Francijā un Vācijā. Tie ir pateicīgi temati dažādu tendenču prognozētājiem un aprakstīšanai presē, kas arī ir viens no iemesliem, kādēļ to nozīmē tiek pārspīlēta. Šajā ziņā var citēt slavenā investora Vorena Bafeta sacīto, ka dažādi tirgus tendenču prognozētāji vienmēr piepildīs jūsu ausis, bet nekad – jūsu maciņus. Būtu jāpiebilst, ka, protams, šādiem notikumiem ir ietekme un būs, bet skaidrs, ka tā tiek krietni pārspīlēta.
Pirms kādu emocionālu lēmumu pieņemšanas, ja tie, piemēram, skar ieguldījumus, vienmēr ieteicams nomierināties, un te, iespējams, palīdzēt var pat pastaiga svaigā gaisā. Turklāt parastajam mazajam investoram vispiemērotākā ir «nopērc un turi» stratēģija. Jāatceras, ka ekonomikas recesijas un tirgus cenu svārstības ilgākā termiņā uzskatāmas par normālu parādību. Pasaules ekonomika pēkšņi vienu vai vairāku vēlēšanu rezultātu iespaidā neapstāsies. Pēc savas būtības politisko ciklu domāšanas loģika nav garāka par trijiem četriem gadiem.