Latvijas iedzīvotāji šogad varētu baudīt labklājības līmeņa paaugstināšanos uz algu palielinājuma un lēna patēriņa cenu kāpuma rēķina. Tiesa, uz ilgstošu labklājības līmeņa noturīgumu pagaidām cerēt nevar
Nule kā publicētie Centrālās statistikas pārvaldes dati par ražotāju cenu pārmaiņām Latvijas rūpniecībā daudziem varētu šķist pievilcīgi, jo liecina par to, ka rūpniecības produkcijas cenu pieauguma temps uzrāda samazināšanās tendenci, kas no patērētāja viedokļa varētu pozitīvi atsaukties uz cenrāžiem veikalu plauktos. Vienlaikus dati norāda uz aizvien ieilgstošu pasaules ekonomikas lēnīgumu, kas var negatīvi atsaukties uz tautsaimniecības attīstību arī Latvijā.
Ražotāju cenu pārmaiņas lielā mērā var uzskatīt par ekonomikas veselības indikatoru, kas normālos apstākļos liecina par patērētāju aktivitāti un to, kādas tendences tā uzrāda. Zīmīgi ir tas, ka šā gada maijā, rēķinot gada izteiksmē, ražotāju cenas ir uzrādījušas pirmo kritumu kopš 2010. gada marta, ko faktiski var uzskatīt par laika posmu, kurā iepriekšējās krīzes ietvaros ekonomiskā aktivitāte bija sasniegusi savu zemāko punktu. Kopējais rūpniecības cenu samazinājums šā gada maijā salīdzinājumā ar pagājušā gada piekto mēnesi ir bijis visai neliels, sasniedzot vien 0,1%. Taču šajā gadījumā svarīgs ir ne tik daudz skaitlis kā kopējā dinamika, un no veselīgas tautsaimniecības viedokļa tā nepavisam nav patīkama. Salīdzinājumam – pagājušā gada maijā kopējais ražotāju cenu līmenis gada izteiksmē bija palielinājies par 2,2%, savukārt šā gada janvārī rūpniecības produkcijas sadārdzināšanās gada izteiksmē bija sarukusi līdz 0,6%. Līdzīgas tendences ir vērojamas arī tradicionālajā izpratnes līmenī par «ražošanu» sauktajā apstrādes rūpniecībā. Tās produkcijas cenu līmenis gada laikā nav mainījies, taču samērā nepatīkami var šķist skaitļi, kas norāda uz pārmaiņām atkarībā no preču noieta tirgus. Saskaņā ar tiem vietējā tirgū realizētā produkcija gada laikā ir sadārdzinājusies par 0,9%, kamēr uz ārvalstīm izvesto ražojumu cenas kritušās par 0,6%, kas zināmā mērā var liecināt par tirgus piesātinājumu, tam spiežot lejup arī produkcijas realizācijas cenas. Sevišķi negatīvi izmaiņas sevi pieteikušas pārtikas rūpniecībā, kur eksporta produkcijai cenas ir samazinājušās par 1,3%, kamēr vietējam tirgum paredzētā pārtika sadārdzinājusies par 0,7%.
Minēto skaitļu aprakstu, protams, var salīdzināt ar «matu skaldīšanu», taču, kā jau iepriekš minēts, svarīgi ir ne tik daudz paši skaitļi, cik to izmaiņas ilgstošā griezumā un tās liek secināt par vairākiem aspektiem. Pirmais no tiem ir Latvijas patērētājiem patīkamā zemā inflācija, un pilnīgi iespējams, tā šogad var palikt zem 1% robežas ar nosacījumu, ka gada sākumā notikušais pārtikas cenu kāpums pasaules preču biržās paliks kā nenozīmīga pagātnes svārstība bez tālāka turpinājuma. Tas pats sakāms arī par pēdējā laikā vērojamo naftas cenu pieaugumu, kas saistīts ar aizvien nemierīgāko situāciju pasaulē, kuras rezultātā konflikti Irākā vai Ķīnas un Vjetnamas starpā, iespējams, var izvērsties arī lielāka mēroga ģeopolitiskā nestabilitātē. Tādējādi, ja enerģētiskie resursi un pārtika pasaules biržās spēs izvairīties no būtiska cenu kāpuma, arī Latvijas patērētājs varēs baudīt saldos cenu stabilitātes augļus. Sliktāk būs tad, ja abu vai vienas minētās preču grupas cenas palielināsies, jo šajā gadījumā deflācijas vietā pasauli apdraudēs stagflācija. Proti, šādā gadījumā nevarēs runāt par ekonomikai labvēlīgu, drīzāk gan traucējošu cenu kāpumu, kas pašreiz gauso pasaules tautsaimniecības izaugsmi varētu samazināt vēl vairāk, vienlaikus palielinot dažādus politiskos riskus.
Tomēr visticamākais scenārijs ir šobrīd pasaules jau iemītā taka deflācijas virzienā, kas Latvijas iedzīvotājiem ļaus šogad baudīt labklājības līmeņa palielināšanos uz algu pieauguma un lēna patēriņa cenu kāpuma fona. Tiesa gan, šādā gadījumā uz ilgstošu labklājības līmeņa palielināšanos cerēt nevar, jo uz deflāciju virzošā zemā patērētāju aktivitāte agri vai vēlu sāks ietekmēt arī Latvijas uzņēmējdarbības rādītājus. Tas labākajā gadījumā novedīs pie realizācijas grūtībām, bet sliktākā scenārija gadījumā veicinās pasūtījumu apjomu samazināšanos, pazeminoties pieprasījumam pēc darbarokām, tādējādi valsts tautsaimniecību iegriežot negatīvā spirālē.