Latvijā ir vajadzīgas reformas — šī frāze mūsu valstī ir dzirdama jau kopš pagājušā gada, bet vismaz līdz šim ir izpaudusies faktiski kā lineāra izdevumu apgriešana, nesaudzīgi izturoties gan pret investīciju projektiem, gan arī strādājošo algām.
Pirmkārt, lai atveseļotu ekonomiku, ir nepieciešams ne tikai veikt reformas un samazināt izdevumus, bet arī to stimulēt. Šeit noteikti jāpiebilst, ka jēdziens «ekonomikas stimulēšana» mūsu valdībai varētu būt kaut kas pavisam jauns. Tiesa, tuvāko divu nedēļu laikā šo jēdzienu nāksies apgūt, jo EK, būdams lielākais naudas aizdevējs, ir noteicis šādu termiņu, lai Latvija izstrādātu ekonomikas stimulēsanas plānu. Otrkārt, Almunja skaidri pateica — tieši Latvijas amatpersonas joprojām nav sapratušas pašreizējās situācijas nopietnību. Par viņa vārdu patiesumu liecina ne viens vien aspekts. Nu kaut vai… Jau ilgāku laiku sabiedrība tiek turēta neziņā par to, cik lielu valsts budžeta deficītu Latvijas gadījumā pieļauj starptautiskie aizdevēji: vienu brīdi izskan, ka var būt 7% no IKP, bet jau nākamajā — ka nekas tāds nav iespējams. Un tā bez mitas… Citiem vārdiem sakot, versijas ir dažādas, bet nav nekādas skaidrības par to, kura no tām ir pareizā.
Savukārt, runājot par reformām, ir skaidrs, ka mūsu valdība ir gatava reformēt visu iespējamo, kas neskar valdošo partiju intereses. Spilgtākais piemērs tam ir divu «supermenedžeru» Jāņa Straumes (TB/LNNK) un Olafa Pulka (JL) iecelšana Rīgas Brīvostas padomē. Tikai īsu brīdi pirms tam «jaunlaicēns» ekonomikas ministrs Artis Kampars kaut ko stāstīja par profesionāļiem padomēs un Straumi kā cilvēku, kurš Brīvostā neko prātīgu nav sadarījis. Acīmredzot koalīcijas partneri šim ministram ir skaidri norādījuši — ja ostas padomē nebūs Straumes, arī Pulkam pie «šprices» netikt! Notikušais šajā jomā vien ļauj apgalvot, ka Valda Dombrovska (JL) valdība no Ivara Godmaņa (LPP/LC) vadītā kabineta atšķiras vienīgi ar atraktivitātes pakāpi, bet no Aigara Kalvīša (TP) valdības neatšķiras vispār.
Jebkurā gadījumā viens nu ir skaidrs — kamēr nemainīsies mūsu valsts vadoņi, lēmumu pieņēmēji, viņu domāšana un lietu uztvere, arī ar šīs valsts labklājību uz labo pusi nekas nenotiks.