Ministru kabinets otrdien lēma pārdalīt Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu un Kohēzijas fonda finansējumu 499 miljonu eiro apmērā, to novirzot Covid-19 pandēmijas radītās krīzes seku likvidēšanai.
Finanšu ministrija piedāvāja valdībai lemt par Eiropas Reģionālās attīstības fonda, Eiropas Sociālā fonda un Kohēzijas fonda finansējuma novirzīšanu Covid-19 krīzes seku mazināšanai veselības, uzņēmējdarbības un nodarbinātības jomā. Pārdalītie līdzekļi piešķirti darbam pie ekonomikas atveseļošanas pasākumiem - ātri ieviešamiem projektiem, kas tiks īstenoti 2020.gada otrajā pusē un 2021.gadā.
No pārdalītajiem 499 miljoniem eiro vairāk nekā puse jeb 283 miljoni eiro novirzīti transporta jomas projektiem.
Saistībā ar Satiksmes ministrijas lēmumu pārtraukt 346,64 miljonus eiro vērto dzelzceļa elektrifikācijas projektu, valdība lēma pārdalīt projektam paredzētos līdzekļus citiem transporta nozares projektiem.
Tostarp valdība lēma 113,36 miljonus eiro novirzīt dzelzceļa infrastruktūras projektiem, piemēram, pasažieru infrastruktūrai, dzelzceļa infrastruktūras modernizācijai un dīzeļvilcienu iegādei, vienlaikus tramvaju infrastruktūras projektiem Liepājā un Daugavpilī tiks novirzīti 36 miljoni eiro, Daugavpils autobusu infrastruktūras projektam novirzīti desmit miljoni eiro, bet Rīgas un Liepājas ostu projektiem novirzīti 45,29 miljoni eiro.
No Satiksmes ministrijas pārtrauktā dzelzceļa projekta finansējuma veselības dienestu stiprināšanai novirzīs 30 miljonus eiro, uzņēmējiem apgrozāmo un pamatlīdzekļu instrumentiem - 35 miljonus eiro, nodarbinātības pasākumu atbalstam - 20 miljonus eiro, bet darbaspēka kvalifikācijas un pārorientācijas pasākumiem - 15 miljonus eiro.
Savukārt Ekonomikas ministrijas pārziņā esošais energoefektivitātes projektu finansējums aptuveni 4,5 miljonu eiro apmērā tiks novirzīts pašvaldību energoefektivitātes pasākumu projektiem, kas realizējami 2020.gadā.
Tāpat atbalstīti priekšlikumi par finansējuma pārdalēm nozaru ministriju ietvaros. Papildu finansējums ekonomikas atveseļošanas pasākumiem plānots 17,8 miljonu eiro apmērā, aktīvās nodarbinātības pasākumiem un sociālo pakalpojumu nodrošināšanai - 37,6 miljoni eiro, bet nodarbināto pārkvalifikācijai un kvalifikācijas pilnveidei, kompetenču pieejas satura aprobācijas pasākumiem - 23,1 miljoni eiro.
Bioloģiski noārdāmo atkritumu pasākumiem, reģionālās jomas investīcijām, kā arī pārdalēm starp informācijas un komunikācijas tehnoloģiju projektiem novirzīs 41,1 miljonu eiro.
Jau ziņots, ka saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu Latvijā līdz 9.jūnijam ir izsludināta ārkārtējā situācija. Pēc finanšu ministra Jāņa Reira (JV) iepriekš paustā, valsts iespējamais atbalsts Covid-19 krīzes mazināšanai sasniedzis četrus miljardus eiro.