Privātās investīcijas medicīnas attīstībā mērāmas desmitos miljonu, palielinās arī apkalpoto ārvalstu pacientu skaits, tomēr lielā mērā šīs nozares eksports attīstās pašplūsmā, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Arvien vairāk veselības aprūpes nozarēs strādājošie privātie uzņēmumi vēlas savus pakalpojumus pārdot ne tikai Latvijā, kur klientu skaits ir ierobežots, bet arī eksportēt tos uz ārvalstīm, tomēr vairums šajā biznesā strādājošo atzīst, ka nopietni traucē faktiski jebkādas valsts politikas trūkums šajā jomā, kas neļauj pienācīgi konkurēt ar citu valstu uzņēmējiem.
Medicīnas pakalpojumu eksportam ir liela perspektīva, jo cilvēki visā pasaulē slimo ar dažādām kaitēm, ko ne visur ir iespējams ārstēt, savukārt daļā pasaules valstu veselības uzlabošana izmaksā ļoti lielas naudas summas, atzīst speciālisti.
Piemēram, atbilstoši Veselības sabiedrības ARS aplēsēm, Norvēģijas iedzīvotājiem atbraukt līdz Rīgai, viesnīcās nodzīvot vienu nedēļu un salabot zobus izmaksā ap 70% no tās summas, ko savā mītnes zemē viņi samaksātu vien par zobu labošanu. Un tas ir tikai viens piemērs. Tomēr, lai cilvēki tiešām gribētu braukt ārstēties uz Latviju, ir jāveic dažādi mājas darbi, ar ko mūsu valstij diez ko nesokas – jānodrošina nepieciešamā infrastruktūra pakalpojumu sniegšanai, jārada vide, lai pacientiem būtu komfortabli šeit saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, kā arī jānodrošina viņi ar informāciju, lai cilvēki vispār zinātu, ka šeit var saņemt sev vajadzīgos pakalpojumus labā kvalitātē par apmierinošu cenu.
Kādreizējais Organiskās sintēzes institūta vadītājs un viens no Rigvir holdinga īpašniekiem Ivars Kalviņš norāda, ka Latvijai ir divi iespējamie ceļi, kā piesaistīt ārzemniekus. Pirmkārt, jāpiedāvā pietiekami unikāli pakalpojumi, proti, tādi, kādi nav pieejami citās pasaules valstīs.
Visu rakstu Daudzu miljonu bizness, kas darbojas pašplūsmā lasiet 30. novembra laikrakstā Dienas Bizness.