Ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksas problēmām Latvijas uzņēmumi cīnās jau vairākus gadus, likumos tiek veiktas dažādas izmaiņas, tiek piesolīta ātrāka PVN atmaksa. Daļā nozaru šī problēma ir strauji uzlabojusies, tomēr atsevišķos gadījumos šobrīd vēl lec ārā vecie VID niķi, kas šoreiz skar eksportētājus, no kuriem daudziem PVN atmaksa ir akūti svarīga no apgrozāmo līdzekļu viedokļa.
Situācija, pēc DB uzrunāto uzņēmēju pieļautā, saistīta ar nepieciešamību izpildīt nodokļu ieņēmumu plānu, ko var izdarīt reizē ar ieņēmumu palielināšanu, kavēt atmaksu. Līdz ar to arī šogad uzrādītie nodokļu ieņēmumi daļēji ir butaforija un neatbilst realitātei, secina uzņēmējs. Jau vēstīts, ka šogad sešos mēnešos kopumā PVN ieņēmumi sasniedza 443,4 miljonus latu, kas no plānotā atpalika par 0,6%. Pārmaksātais PVN, kura apmērs par vairākiem mēnešiem vienam uzņēmumam jau sasniedzis teju 200 tūkstošus latu, draud ar to, ka uzņēmums naudas līdzekļu trūkuma dēļ būs spiests tuvāko mēnešu laikā pārtraukt darbību. Uzņēmums, kas nevēlas atklāt publiski savu nosaukumu, ir neizpratnē par to, no kā šādā situācijā prasīt atbildību, jo no tās līdz šim atrakstījusies gan VID vadība, gan Finanšu ministrija. Savukārt uz tiesu uzņēmums būtu gatavs iet, bet neredz tam jēgu, zinot, ka tiesāšanās Latvijā vidēji ilgst 2 - 5 gadus.
Pēc uzņēmēja rīcībā esošās informācijas, arī citiem līdzīgiem uzņēmumiem šobrīd trūkst naudas VID dēļ, tostarp lai norēķinātos ar saviem piegādātājiem. Ja šādā veidā vienam uzņēmumam tiek radīts naudas likviditātes trūkums, paredzams, ka no tā cietīs arī sadarbības partneri, kas, nesaņemot naudu par sniegtajiem pakalpojumiem vai piegādātajām precēm, nevarēs norēķināties par saviem nodokļiem, algām u. c. uzņēmumu sniegtiem pakalpojumiem. Par šīs problēmas saasināšanos pēdējā laikā liecina arī uzņēmumu pārstāvošo atsevišķu organizāciju rīcībā esošā informācija.
VID Sabiedrisko attiecību daļa DB skaidroja, ka VID nepamatoti neaiztur PVN pārmaksas un nodokļu kontroles pasākumi tiek īstenoti atbilstoši nodokļu nenomaksas riskiem, tas ir, ar pārbaudēm tiek traucēti tikai tie uzņēmumi, kur pastāv augsts risks, ka netiek maksāti nodokļi pilnā apmērā. Sīkāk gan par to VID komentāru nesniedza, kā arī to neminēja, cik uzņēmumiem šobrīd piemēram, par februāri, martu, tiek veikti auditi, vai ir pieprasītas atmaksas, bet lēmumi nav pieņemti.