Pēc ilgstošas politiskās un sociālās nestabilitātes Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģiona ekonomika stabilizējas, norāda starptautiskā kredītrisku apdrošināšanas kompānija Coface.
Sabiedrība šajā reģionā prognozē IKP pieaugumu līdz 3,2% 2015. gadā, pamatojot to ar globālās ekonomikas atveseļošanos, kā arī politiskās vienprātības pazīmēm šī reģiona valstīs.
Persijas līča Sadarbības padomes valstis (GCC) ir pasaulē lielākais naftas reģions. Kuveita, Katara, Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti veido gandrīz 41% no Naftas eksportētāju organizācijas (OPEC) apstiprinātajām jēlnaftas rezervēm. GCC valstu ekonomikas pieaugums 2015. gadā tiek prognozēts 4,1% līmenī, bet uz reģiona ekonomisko attīstību būtisku ietekmi atstāj atsevišķu valstu kā piemēram Irākas un Lībijas ekonomiskie sasniegumi.
Kā norāda Coface izpilddirektors Baltijas valstīs Mantvidas Stareika - lai arī šajā eksotiskajā reģionā ir priekšnoteikumi uzņēmējdarbības attīstībai, tomēr tas nav virziens, kurā koncentrēt sava biznesa attīstību, atstājot tikai kā iespēju uzņēmējdarbības diversifikācijai, lai izdzīvotu krīzes periodā.
«Baltijā ir atsevišķi uzņēmumi, kas aktīvi skatās šo valstu eksporta virzienā, it īpaši pēc Krievijas tirgus aizvēršanās kompānijas bija spiestas meklēt jaunus eksporta tirgus. Lielākā daļa koncentrējās uz Eiropu, bet ātri vien noskaidroja, ka šis tirgus ir piesātināts. Nākamā iespēja – Skandināvija, kur ir spēcīgs iekšējais tirgus un arī jau izveidotas ilgtermiņa sadarbības. Kādas vēl izvēles atliek? Ieiet Ķīnas tirgū ir sarežģīti un riskanti, ASV - pārāk tālu un dārgi. Atliek Tuvie Austrumi un Āfrika. Mēs redzam, ka Baltijas uzņēmēji, kas pieprasa Coface kredītlimitus darījumiem ar tādām valstīm kā Ēģipte, Alžīrija un Dienvidarābija plaša patēriņa preču eksportam (piemēram, konservu vāciņiem), kā arī pārtikas eksportam (piemēram, gaļas eksportam uz Irānu),» stāsta Coface pārstāvis Baltijas valstīs.
Vērtējot šī reģiona naftas importētājvalstis (Ēģipti, Jordāniju, Libānu, Maroku, Tunisiju) Coface prognozē, ka pozitīvus izaugsmes rādītājus veicinās tūrisma nozares atgūšanās, investīciju atjaunošanās, kā arī ekonomiskās situācijas uzlabošanās Eiropas valstīs.
Savukārt Ziemeļāfrikas viena no tradicionālajām nozarēm ir tekstila un apģērbu ražošana. Marokā tekstila nozare ir lielākais darba devējs, nodarbinot ražošanā 40% iedzīvotāju. Tekstilnozare veido 10% no IKP un 20% no kopējā eksporta. Tunisijā tekstila un apģērbu sektors ir otra lielākā ražošanas eksporta nozare.