Neskatoties uz atsevišķu nozaru (galvenokārt pārtikas) eksporta pieaugumu no Baltijas valstīm uz Ķīnu, būtisks lēciens šajā virzienā pagaidām nav gaidāms, uzsver Coface izpilddirektors Baltijas valstīs Mantvidas Stareika (Mantvydas Stareika).
Kompānijas noslēgto darījumu risku portfelī nav novērots pieprasījuma pieaugums pēc augstākiem kredītlimitiem no pircējiem Ķīnā. Iespējams, kādas izmaiņas parādīsies gada gaitā, bet straujš eksporta pieaugums netiek prognozēts. Galvenais iemesls ir tādēļ, ka uzsākt sadarbību ar Ķīnas uzņēmumiem ir sarežģīti un Baltijas tirgus ir pārāk mazs šim reģionam. Lai apmierinātu Ķīnas iekšējā tirgus pieprasījumu, vietējiem uzņēmumiem nāksies apvienoties ar lielākām organizācijām. Līdz tam eksporta darījumiem paredzams gadījuma nevis regulārs raksturs, saka M. Stareika.
Pēc starptautiskās kredītrisku apdrošināšanas kompānijas Coface datiem, 8 no 10 Ķīnas uzņēmumiem 2014.gadā saskārušies ar būtiskiem maksājumu kavējumiem. Coface finanšu analītiķi prognozē, ka 2015.gadā Ķīnas IKP kāpumu temps samazināsies uz 7% (no 7,4% 2014.gadā). Tā kā Ķīnas uzņēmēji joprojām cieš no augstām kreditēšanas izmaksām un zema ienesīguma, tiek prognozēts, ka arī maksāšanas disciplīna tuvākajā laikā šajā tirgū neuzlabosies.
IKP pieaugums 7,4% apmērā 2014.gadā ir zemākais, kādu Ķīna piedzīvojusi pēdējos 24 gados, ekonomiskās izaugsmes tempu samazinājums tiek prognozēts arī 2015.gadam. “Coface” ir pazeminājis Ķīnas novērtējumu, pievienojot A3 vērtējumam negatīvu tendenci (negative watch). Par augsta riska sektoriem atzīti: ķīmijas nozare, būvniecība, kokapstrāde – papīra ražošana un metāla industrija.
Baltijas valstu eksporta apjoms uz Ķīnu šī gada sākumā ir bijis līdzīga apjoma kā pērn. Coface prognozē 2015.gadā nelielu eksporta pieaugumu, pateicoties Latvijas jaunajiem līgumiem gaļas un piena nozarē.