Krītoties patēriņam ASV, Coca Cola, Pepsi un citi saldināto dzērienu ražotāji rīkojas ar jau pārbaudītām metodēm, kas lietotas cīniņā pret smēķēšanas ierobežošanu, vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Žurnāls Forbes, kas analizējis saldināto dzērienu un tabakas industriju paralēles, raksta, ka abas pamatīgi tērē lobijiem. Pērn PepsiCo, Coca-Cola Co un Amerikas Dzērienu asociācija lobijiem iztērējusi 70 miljonus dolāru, pārsitot pat tabakas lobiju 16 miljonus. Iznākumā 31 ASV pavalstī likumdevēji noraidījuši arī pret saldinātajiem dzērieniem vērstos «tauku nodokļus». Analītiķi lēš, ka tradicionālajiem saldinātajiem dzērieniem aizvien ir perspektīvas jaunattīstības valstu tirgos, kur to patēriņš uz iedzīvotāju ir krietni zem ASV līmeņa, bet regulējumi – daudz vājāki.
Cita līdzība abu atkarību izraisošo produktu industriju starpā ir inovatīvu produktu radīšana. Cigarešu ražotājiem tādi ir nedūmojošie produkti, pret kuriem sabiedrībā nav tik lielas pretestības. Saldināto dzērienu ražotāji savukārt rada jaunus sulu un tēju dzērienus, kuru tirgus daļa ASV aug. Coca Cola Co šogad investē 99 miljonus dolāru zīmola Simply produktos, bet PepsiCo kopā ar vācu Theo Müller Gmbh iegulda 200 miljonus, lai ieietu ASV piena produktu tirgū.
Francijā, kur kopš šā gada ir spēkā «tauku nodoklis» saldinātajiem dzērieniem, Coca Cola Co savos Sprite un Nestea sākusi lietot stēvijas augu. Tam veltītā latviešu portālā rakstīts, ka stēvija, piemēram, veselīgas pārtikas čempionu valstī Japānā jau ieņem 40% saldinātāju tirgus daļas.
Protams, dzērienu ražotāji līdzīgi tabakas biznesa kaimiņiem izmanto arī vienkāršāko līdzekli – ceļ cenu. Forbes gan lietišķi komentē, ka saldajiem dzērieniem to nav iespējams celt tik pamatīgi kā tabakai, jo tie klientus ar radušos atkarību «neuzāķē» tik lielā mērā.
Pērn ASV uz vienu iedzīvotāju patērētas 714 bundžiņas (pa 240 g) gāzēto dzērienu.