Ciparu televīzija Latvijā paver plašas attīstības iespējas ne vien daudziem tālrādes nozares uzņēmumiem, bet arī vairo kopējo valsts tehnoloģiju eksporta potenciālu.
Ciparu TV ļauj piedāvāt starptautiskā tirgū gan tehnoloģiski, gan saturiski augstas pievienotās vērtības produktus, vienlaikus ieviešot tos pašmāju tirgū. Pie šāda slēdziena pēc divu dienu pieredzes apmaiņas nonāca starptautiskās konferences Ciparu TV dalībnieki.
Satiksmes ministrijā jau ir notikusi starpinstitūciju sanāksme, kurā apkopoti ierosinājumi MK noteikumu projekta par ciparu TV ieviešanu gala redakcijas sagatavošanai, kuru iecerēts vistuvākajā laikā virzīt apstiprināšanai valdībā. Plānots, ka līdz 15. novembrim Satiksmes ministrija konkursa kārtībā noteiks komersantu, kurš realizēs TV ciparizācijas projektu visā Latvijā.
MK noteikumi noteiks ciparu TV apraides formātu – DVB–T, DVB-H, izmantojamo frekvenču joslu, kā arī analogās apraides izslēgšanas termiņus. Iecerēts noteikt, ka tas būs 2011. gada 1. decembris.
2007. gada oktobrī Latvijas telekomunikāciju uzņēmums Baltkom, kas jau piecus gadus saviem abonentiem nodrošina ciparu televīzijas pakalpojumus gan kabeļu tīklā, gan ēterā, uzsāka ciparu televīzijas raidīšanu decimetru viļņos. Patlaban 30 programmu uztveršanai ir reģistrējušies vairāk nekā 10 tūkstoši mājsaimniecību. Pagaidām signāls ir pieejams līdz 100 km ap Rīgu, bet Baltkom ir paudis apņēmību īsā laikā nodrošināt digitālās virszemes televīzijas pakalpojumu visā valsts teritorijā.
Pasākumā tika arī salīdzināts un analizēts Latvijas un kaimiņvalstu telekomunikāciju tirgus, kā arī izzinātas pašmāju uzņēmumu iespējas plašāk eksportēt mūsu valstī radītās tehnoloģijas, zināšanas un speciālistu pakalpojumus, vienlaicīgi digitalizējot tālrādi visā Latvijā, lai tā atbilstu mūsdienīgiem un starptautiskiem standartiem.
Ņemot vērā Igaunijas līdzšinējo pieredzi, kaimiņvalsts a/s Levira TV un AV pakalpojumu direktors Indreks Leps (Indrek Lepp) ieteica Latvijai ciparu TV projekta realizācijas gaitā ņemt vērā vairākus būtiskus nosacījumus, lai projekta īstenošana noritētu sekmīgi.
„Ir svarīgi, lai visas iesaistītās puses kopā strādātu vienota mērķa sasniegšanai – analogās apraides atslēgšanai, un, lai to sasniegtu, ir jābūt skaidriem darbības nosacījumiem vismaz pieciem gadiem uz priekšu, jo tieši tik ilgs ir licencēšanas periods TV satura veidotājiem. Jau sākotnēji ir jābūt noteiktam analogās apraides atslēgšanas datumam, kā arī svarīgi ir par projekta gaitu pastāvīgi informēt TV skatītājus,” uzvēra I. Leps.
Konferences dalībnieki arī vienojās, ka neraugoties uz ieilgušo DVB-T jeb digitālās virszemes televīzijas ieviešanas procesu, jaunais apraides formāts ir tehnoloģiski pieejams un sola plašas attīstības iespējas visām televīzijas nozarē iesaistītajām pusēm. Satura ražotāji arvien spēcīgāk varēs koncentrēties uz kvalitatīvu, specifisku jeb “nišas” satura piedāvājumu, savukārt iedzīvotājiem apraides formāta maiņa nozīmēs lielākas izvēles iespējas un plašāku TV pakalpojumu pieejamību, tostarp arī dažādu sociālo grupu nodrošinājumu ar informāciju – ziņām, izklaidi un tematiskiem raidījumiem.
Konferenci rīkoja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) kopā ar Latvijas Telekomunikāciju asociāciju (LTA) un Krievijas Sanktpēterburgas Bonča - Brujeviča valsts telesakaru universitātes (SVTU) speciālistiem. Kopumā seminārā uzstājās un diskutēja aptuveni trīsdesmit pārstāvju no visām Latvijā svarīgākajām ar tālrādes digitalizāciju saistītajām valsts iestādēm, apraides organizācijām, sakaru operatori, kas izplata programmas, gan arī Satiksmes ministrijas, kā arī Igaunijas AS Levira un Lietuvas uzņēmumu pārstāvji. Tādējādi divu dienu kopīgais seminārs bija viens no lielākajiem ciparu tālrādei veltītajiem saietiem pēdējo četru gadu laikā.