Tūkstošiem cilvēku ir nogalināti un miljoniem palikuši bez mājvietām - tāds ir Sīrijas pilsoņu kara rezultāts. Bet karš arī nodarījis un turpina nodarīt nelabojamu kaitējumu vēsturiskām vietām, kas ir vērtīgas visas pasaules mērogā, raksta BBC.
2012. gada augustā ugunsgrēks pārņēma Sīrijas pilsētas Alepo centru. Kāds rietumu žurnālists vēstījis, ka daļa no tā nodedzināta līdz pat zemei.
Vecā Alepo ir UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā, atzīta kā starptautiski nozīmīga vieta, kas liecina par cilvēces kopīgo pagātni. Alepo centrālā daļa bija satriecoši saglabājusies viduslaiku apmešanās vieta, iespējams, labākais šāds piemērs pasaulē, norāda BBC, piebilstot, ka tas būtu tāpat kā «noslaucīt no zemes», piemēram, Stounhendžu. Ugunsgrēku izraisīja kaujas, kas plosa Sīriju kopš pilsoņu kara sākuma 2011. gadā.
Vairāk nekā 50 tūkstoši cilvēku ir nogalināti, vēl tūkstošiem - ievainoti, ieslodzīti un spīdzināti, miljoniem palikuši bez mājvietām vai kļuvuši par bēgļiem - šī cilvēku neprāta sekas.
BBC žurnālists tikko atgriezies no Sīrijas, kur pētījis, kā Sīrijas vēsture mijiedarbojas ar pašreizējo konfliktu. Daudzas vēsturiskās vietas pašlaik esot pārāk bīstamas, lai tajās ietu iekšā.
Sīrijā un tās apkārtnē cilvēki pirmoreiz attīstīja plaša mēroga saimniecību, sāka dzīvot kompleksās pilsētās un izgudroja pasaulē pirmo alfabētu. Caur Sīriju veda arī tā sauktais Zīda ceļš, tomēr valsts vienmēr ir bijusi iekāres objekts iekarotājiem. Katrs no tiem atstājis savas zīmes - vēsturiskas vērtības.
Tagad dārgumi - miljardu vērtībā - tiek nelegāli izvesti no valsts un izpārdoti.