Otrdien akciju indeksi pasaules biržās turpināja samazināties, reaģējot uz spriedzi saistībā ar iespējamo militāro darbību Sīrijā.
ASV akciju tirgus indekss Standard&Poor’s 500 saruka par 0,8%, bet Dow Jones Industrial Average – par 0,6%.
Tāpat samazinājās Eiropas biržu indeksi, Stoxx Europe 600 sarūkot par 1,8%.
Straujāk saruka jaunattīstības valstu biržu indeksi, jo investoru vidū valda bažas, ka tālāks konflikta saasinājums veicinās kapitāla aizplūdi no šiem tirgiem. MSCI Emerging Markets indekss samazinājās par 1,6%, kas ir lielākais kritums kopš 3. jūlija. Ārvalstu investori kopumā no akciju tirgiem Indijā, Indonēzijā, Taizemē un Filipīnās ir izņēmuši 2,2 miljardus ASV dolāru, raksta Bloomberg.
Filipīnu akciju tirgus indekss otrdien saruka par 4%, bet Dubaijas biržas indekss – par vairāk nekā 7%, kas ir straujākais kritums kopš 2009. gada novembra un lielākais kritums starp pasaules biržu indeksiem otrdien.
Jāpiebilst, ka otrdien Brent markas jēlnaftas cena pieauga līdz vairāk nekā piecu mēnešu augstākajam līmenim.
Cena oktobra piegādēm palielinājās par 1,19 dolāriem līdz 111,92 dolāriem par barelu, kas ir augstākā cena kopš 6. marta. Savukārt ASV vieglās jēlnaftas WTI oktobra piegādēm cena pieauga par 1,03 dolāriem līdz 106,95 dolāriem par barelu.
«Galvenais faktors ir Sīrija,» sacījis Rogge Global Partners eksperts Maikls Ganske, piebilstot, ka izskatās – jautājums nav, vai notiks militāra iejaukšanās, bet kad tas notiks. Un tas nav pozitīvs faktors riska apetītes veicināšanai, viņš atzīst.
«Visi gaida, kas notiks,» aģentūrai Bloomberg sacījis Huntington Asset Advisors analītiķis Rendijs Beitmans. «Vai tas izplatīsies? Enerģētikas cenas, ja tās pieaugs, var dzēst to ekonomikas impulsu, ko pēdējā laikā var novērot. Ja mājokļu cenas augs līdz ar pārtikas un degvielas cenu pieaugumu, inflācija var sākt augt, kas var ietekmēt arī ASV Federālo Rezervju sistēmas politiku.»
Db.lv jau rakstīja, ka pašlaik Rietumvalstis izvērtē iespējas militāri reaģēt uz Damaskas apkaimē notikušu uzbrukumu. Saskaņā ar nemiernieku pausto, uzbrukumā Sīrijas oficiālās valdības karaspēks pret opozīciju lietojis ķīmiskos ieročus. Damaskas valdība noraida nemiernieku paustās apsūdzības, savukārt Krievija paudusi, ka aiz militāra iejaukšanās bez ANO apstiprinājuma būs starptautisko tiesību pārkāpums.
ASV prezidents Baraks Obama paziņojis, ka uzskata - Sīrijas valdība ir atbildīga par iedzīvotāju nogalināšanu ar ķīmisko ieroču palīdzību pagājušajā nedēļā. B. Obama gan pagaidām nav izlēmis, vai ASV veiks kādu militāru darbību Sīrijā.