ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien draudēja iznīcināt Turcijas ekonomiku, ja tā pārkāps zināmu robežu. Tiesa gan, prezidents konkrēti nenorādīja, par kādiem pārkāpumiem viņš Turciju varētu sodīt.
«Ja Turcija izdarīs kaut ko tādu, ko es savā dižajā un nepārspējamajā gudrībā uzskatīšu par zināmu robežu pārkāpšanu, es pilnībā iznīcināšu un izsvītrošu Turcijas ekonomiku, kā es to iepriekš jau esmu darījis,» tviterī brīdināja Tramps.
Tirgi nekavējoties reaģēja uz ASV līdera draudiem. Pēc tvīta publicēšanas Turcijas liras kurss krities par 2,31%, vēsta biznesa portāls «MarketWatch».
ASV bruņotie spēki sākuši pamest pozīcijas līdzās Turcijas-Sīrijas robežai pēc tam, kad Baltais nams svētdien paziņoja, ka nestāsies ceļā Turcijas operācijai pret Sīrijas kurdu kaujiniekiem, kas ar ASV palīdzību spēlēja izšķirošu lomu «Islāma valsts» «kalifāta» sagrāvē Sīrijā.
Trampa paziņojumi izskan laikā, kad Turcija gatavojas pret Sīrijas kurdiem izvērst militāru operāciju. ASV šo operāciju neatbalsta, bet arī negrasās traucēt tās norisei.
Sīrijas kurdu Tautas aizsardzības vienības (YPG), kas bija galvenais militārais spēks sauszemes spēku operācijā Sīrijā pret «Islāma valsti», ASV uzvedību nodēvējušas par «dūrienu mugurā».
ASV iepriekš solījušas nepieļaut Turcija iebrukumu reģionā, atgādina YPG.
Vācija un Eiropas Savienība cenšas pārliecināt Turciju atteikties no iecerētās operācijas. Kā brīdina Berlīne un Brisele, šī operācija var novest pie tālākas konflikta eskalācijas un jaunām bēgļu straumēm.
ASV gan demokrātu, gan republikāņu politiķi ir nosodījuši Trampa lēmumu atļaut Turcijai iebrukt Sīrijas ziemeļos un uzbrukt kurdu spēkiem, kas bija galvenais ASV partneris cīņā pret teroristu grupējumu «Islāma valsts» Sīrijā.
Turcijas armija pēdējo gadu laikā divas reizes veikusi operācijas pāri robežai Sīrijā pret kurdu kaujiniekiem un «Islāma valsti» - 2016. un 2018.gadā.
Sīrijas pilsoņkarš aizsākās 2011.gadā, un konflikts pakāpeniski sadrumstalojās daudzās frontēs starp kurdu spēkiem, mērenajiem un radikālajiem sunnītu nemierniekiem, valdības karaspēku un tai lojāliem paramilitāriem formējumiem. Ar atbalstu atšķirīgiem grupējumiem iesaistījušās arī vairākas ārvalstis.
Prezidenta Bašara al Asada valdība pēc vairākām uzvarām pret mērenajiem un radikālajiem nemierniekiem, ko tai izdevies izcīnīt kopš 2015.gada ar Krievijas atbalstu, šobrīd kontrolē 60% Sīrijas teritorijas.
Liela Idlibas provinces daļa atrodas «Al Qaeda» bijušā Sīrijas atzara kontrolē, bet kurdu spēki kontrolē ar naftas resursiem bagātos Sīrijas ziemeļaustrumus.