Desmit cementa ražotāja CEMEX darbinieki atgriezušies no pieredzes apmaiņas augstas klases cementa rūpnīcās Bekumā un Rudersdorfā (Vācijā), kuru ražošanas kapacitāte vairākas reizes pārsniedz ražošanas kapacitāti Latvijā.
Starptautiski konkurētspējīgu darbinieku sagatavošana ļaušot CEMEX paaugstināt darbības efektivitāti, pārņemot labākās Vācijas rūpnīcu pārvaldības prakses.
«CEMEX jaunā rūpnīca, kas šobrīd ir uzskatāma par vienu no modernākajām cementa ražotnēm Eiropā, prasa tikpat augsti kvalificētus darbiniekus. Iegūt šāda veida pieredzi Latvijā nav iespējams, tādēļ, pateicoties Eiropas Savienības finansētajai Leonardo da Vinci programmai un uzņēmuma līdzfinansējumam, darbinieki varēja papildināt savas zināšanas un praktiskās iemaņas rūpnīcās, kuru jauda ir 4,9 miljoni tonnu cementa gadā. Lai saņemtu šo iespēju, darbiniekiem bija nepieciešama atbilstoša izglītība, angļu valodas zināšanas un vismaz viena gada pieredze cementa ražotnē,» stāsta Leonardo da Vinci projekta koordinatore Marija Slaidiņa.
CEMEX mērķis esot efektīvākā iespējamā pārvaldības sistēma, kuras nodrošināšanai neatsverama ir tieši praktiskās pieredzes pārnese no līdzīga ražošanas procesa rūpnīcām. Savukārt Europass mobility apliecinājuma dokuments nākotnē palīdzēšot šiem speciālistiem konkurēt nozares darba tirgū arī starptautiskajā līmenī.
Projekta dalībnieki ir speciālisti, kuru darbs saistīts ar pārvaldības sistēmas uzturēšanu un pilnveidi svarīgākajos procesos — cementa ražošana, ražošanas datu analītika, iekārtu uzturēšana un remonts, kvalitātes kontrole, loģistika, integrētās pārvaldības sistēma un vide, sagādes daļa, integrētā drošība, personāldaļa. Praktisko apmācību vadīja Vācijas rūpnīcu speciālisti ar atbilstošu izglītību un vismaz trīs gadu pieredzi cementa ražošanas jomā.
Labākie priekšlikumi, kas tika izstrādāti pēc prakses, tiks ieviesti jaunajā Latvijas rūpnīcas kvalitātes, vides un darba drošības integrētajā vadības sistēmā.
Šī prakse tika organizēta Mūžizglītības programmas Leonardo da Vinci PLM ietvaros, kas paredz atbalstu darba tirgū esošu darbinieku zināšanu, iemaņu un kompetenču gūšanai, lai veicinātu viņu personīgo izaugsmi, nodarbinātību un izredzes iekļauties Eiropas darba tirgū.
SIA CEMEX ir Latvijā reģistrēts uzņēmums, kas nodarbojas ar cementa un transportbetona ražošanu. CEMEX ir Latvijā vienīgais cementa ražotājs, tam pieder Brocēnu cementa malšanas ražotne un jaunā Brocēnu cementa rūpnīca ar sausā procesa tehnoloģiju, kurā ražošana uzsākta 2009. gadā.
#1/19
Kolenbahas cementa ražotne – būvēta 1911.gadā. Ļoti kompakta ražotne, kas atrodas teju Bekumas pilsētas apdzīvotajā zonā.
#2/19
Kolenbahas ražotne - pasaulē pirmais klinkera krāsns ciklonu priekšsildītājs (1953.gads).
#5/19
Kolenbahas ražotne – diskusijās ar ražotnes direktoru M. Beki tika gūta laba pieredze ražotnes kvalitātes, vides un darba aizsardzības pārvaldības jautājumos.
#6/19
Kolenbahas ražotne – alternatīvo kurināmo izmantošana. Smalcināto riepu padeves sistēma.
#7/19
Rudersdorfas cementa ražotne atrodas Vācijas austrumu daļā un liela tās daļa būvēta Padomju savienības laikā.
#8/19
Rudersdorfas cementa ražotne – 2007.gadā pie ražotnes uzbūvēta „Waste to energy” ražotne, kas sadedzinot no atkritumiem iegūtu kurināmo saražo elektroenerģiju cementa ražotnes vajadzībām.
#9/19
Izejmateriālu specifika katrā ražotnē ir atšķirīga, līdz ar to arī redzamas specifiskas apstrādes metodes. Attēlā cirkulārā sajaukšanās noliktava kaļķakmens uzglabāšanai.
#13/19
Vācijas cementa ražotnēs liela vērība tiek pievērsta visa līmeņa darbinieku izglītošanai vides aizsardzības jautājumos – ražotnes objektos redzamas dažādas informatīvas izkārtnes.
#17/19
Dortmundes ražotnē ļoti attīstīta CEM III marku cementa ražošana, jo, pateicoties intensīvai metālapstrādes industrijai, reģionā ir pieejams liels metalurģisko sārņu apjoms.
#18/19
Vācijas cementa ražotnēs gandrīz visi dzelzceļa vagoni atšķiras no Latvijā sastopamajiem. Daudzu vagonu dizains atvieglo cementa iekraušanu un izkraušanu.