Celtnieki, kuru profesija vairākus gadus bija sinonīms garantētai pārticībai, sākuši ieņemt pirmās vietas kredītmaksājumu kavētāju sarakstos un spiesti šķirties no līzingā iegādātām automašīnām, šodien, 26.martā, vēsta Latvijas Avīze.
"Celtnieku dzīvesbiedres, kas uz vīru lielās algas rēķina agrāk varējušas atļauties būt mājsaimnieces, nu meklē darbu lielveikalos. Tikmēr agrākie pelnītāji vīri, būvniecības zelta āderei izsusot, met instrumentus pie malas, pārkvalificēdamies par šoferiem. Vienlaikus būvuzņēmēji turpina apgalvot, ka īstu meistaru ar labu izglītību vēl arvien trūkst un tie par darbu arī turpmāk var būt droši," skaidro laikraksts.
Būvfirmas MTK Construction (agrāk – Kalnozols celtniecība) mārketinga vadītājs Oskars Priede Latvijas Avīzei pastāstījis, ka starp darba meklētājiem celtniecībā parādījusies konkurence. "Bija brīdis, kad uzņēmējiem būvniecībā nācās ņemt darbā pat tādus cilvēkus, kuriem īsti nav kvalifikācijas. Policisti, skolotāji un citu profesiju pārstāvji pameta līdzšinējos darbus un izdomāja, ka kļūs celtnieki. Un, ja viņi atnāca un teica: es gribu saņemt tik un tik, darba devējam nebija izvēles. Nav noslēpums, ka tagad daudzos uzņēmumos notiek štatu samazināšana, cilvēku resursi atbrīvojas, tādēļ darba devējs tagad ir tas, kurš var izvirzīt prasības," skaidrojis O. Priede.
Darbinieku pieplūdumu izjūt arī nelielie būvuzņēmumi. "Šobrīd, ja ir liels pasūtījums, es meistarus varu dabūt daudz vieglāk nekā agrāk. Esošajai situācijai ar darbaspēku ir arī pozitīvs iespaids uz darbu kvalitāti," teicis SIA Hermes vadītājs Gvido Salenieks.
Kā konstatējusi Latvijas Avīze, sludinājumu portāla ss.lv sadaļā Darbs atrodas gandrīz 400 sludinājumu, kuros darbu meklē celtnieki. Turpretī darba piedāvājumu ap desmit reižu mazāk, nedaudz vairāk nekā 30. Atrast, piemēram, palīgstrādnieka vietu celtniecības uzņēmumā, atsaucoties uz interneta sludinājumiem, ir gandrīz neiespējami. "Nē, paldies, jau sameklējām..." Tā viens pēc otra atsaucas darba devēji, kuri sludinājumus ievietojuši pēdējo divu dienu laikā, norāda laikraksts.
Laikraksts informē - "kā liecina līzinga kompāniju informācija, pat "algu kāpuma mitēšanās", nemaz nerunājot par krišanos, daļai celtniecībā strādājošo izraisījusi finansiālus sarežģījumus. Līzinga firmas jau agrāk vēstījušas, ka pēdējos mēnešos, mainoties ekonomiskajai situācijai valstī, pieaudzis tādu klientu skaits, kuri kavē maksājumus. Un, kā izrādās, kavētājus vieno kāda kopīga iezīme – apmēram divas trešdaļas no visiem klientiem, kuriem ir grūtības norēķināties, pēc nodarbošanās saistīti ar nekustamo īpašumu jomu".