«Neierasti bargu sodu pērn samaksāja viena no lielākajām ASV bankām - Wachovia. Bankai bija jāšķiras no 160 miljoniem ASV dolāru par palīdzēšanu slēpt Meksikas narkotiku baronu netīro naudu 378 miljardu apmērā. Daļa naudas nāca no Sinaloa karteļa, kas ir niknākie pretinieki Meksikas narkotiku karā ar valsts armiju. Kā atklājas, arī šajos darījumos nauda plūdusi caur Latvijas bankām un izmantotas Latvijā tirgotas ārzonu kompānijas,» šodien raksta laikraksts Diena.
Wachovia lietas izskatīšanas laikā tiesā Maiami izskanēja četru Jaunzēlandē reģistrētu firmu nosaukumi, kas palīdzēja atmazgāt karteļu naudu: Keronol, Melide, Tormex un Dorio. Visām šīm firmām bija konti Latvijas Baltic International Bank (BIB), kas pieder Belokoņu ģimenei.
Kā izriet no Wachovia Londonas biroja drošības dienesta ziņojumiem 2008. gadā, caur šīm četrām firmām no BIB un tālāk uz Wachovia banku Londonā aizgāja vismaz 40 miljoni ASV dolāru narkokarteļu naudas. Nauda tika izmantota, lai iegādātos lidmašīnas kokaīna pārvadāšanai. 40 miljonu gan ir tikai zināmie narkokarteļu miljoni. Kopējais naudas apjoms, kas, iespējams, izlaists caur BIB, ir vismaz 15 reižu lielāks, norāda laikraksts.
Līdz Meksikas narkokarteļiem Wachovia Londonas biroja drošības dienests nonāca pēc pastiprinātas uzmanības pievēršanas atsevišķu Anglijā un Jaunzēlandē reģistrētu firmu darījumiem. Darījumu kopējā summa veidoja 190 miljonus dolāru. Izmeklētāji konkrētajām firmām pievērsa uzmanību, jo tās saistīja vienādas pazīmes.
Visos gadījumos uzņēmumu direktori bija tā sauktie izkārtnes direktori, kurus izmanto ārzonu kompānijas, lai slēptu patiesos īpašniekus. Vieni un tie paši «direktori» parādījās atšķirīgās firmās, kas lika domāt: tiek izmantots viens ofšoru dibinātāju tīkls, skaidro Diena.
Wachovia ziņojumā norādīts: saskaņā ar Latvijas banku sniegto informāciju konkrēto ofšoru firmu patiesie labuma guvēji vairākumā gadījumu bija ukraiņi, kas nodarbojas ar preču importu no Ķīnas.
Lielbritānijā reģistrētā firma Wontep no 2006. līdz 2008. gadam no sava konta BIB caur Raiffeisen un Wachovia bankām pārskaitījusi 5,7 miljonus dolāru. Wachovia šīs firmas darījumi iededza sarkano trauksmes lampiņu, jo bija samanāmas «pretrunas starp darījumu apjomu un vērtību».
Kad žurnālistikas izmeklēšanas laikā žurnālisti sazinājušies ar BIB norādīto Wontep īpašnieku Ruslanu Ulitenko Ukrainā, vīrietis šķitis izbrīnīts par firmas eksistenci un stāstījis, ka neesot uzņēmējs un nekad dzīvē neesot vadījis kompāniju. Tādējādi sanāk, ka miljonu vērto darījumu patiesie īpašnieki joprojām nav zināmi. Tai skaitā BIB, kam likums pieprasa noskaidrot un pārbaudīt firmas īpašniekus.
BIB akcionārs Valērijs Belokoņs sīkāk šos darījumus nav komentējis.