Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) aktuālie dati liecina, ka šogad līdz 1. jūlijam ir veiktas 326 publisko ēku ekspluatācijas pārbaudes un 48% pārbaudīto ēku bija labā vai teicamā stāvoklī, informē BVKB.
BVKB nodrošina publisku ēku ekspluatācijas uzraudzību. Būvinspektori vērtē ēku atbilstību būtiskām prasībām attiecībā uz mehānisko stiprību un stabilitāti, lietošanas drošību un vides pieejamību. Vērtēts tiek arī, vai nav notikusi patvaļīga būvniecība. 48% no 2018. gada pirmajā pusgadā pārbaudītajām publiskajām ēkām bija labā vai teicamā stāvoklī, bet 43% bija tādas ēkas, kurās nepieciešams veikt lielākus vai mazākus remontdarbus, lai drošības situāciju uzlabotu.
Savukārt 9% bija bīstamas ēkas. Lielākā daļa no šīm bīstamajām ēkām bija pamestie grausti, bet reāli aizliegta ēkas daļas ekspluatācija – piecās ēkās. Ieteiktie risinājumi ēku īpašniekiem pārkāpumu vai bojājumu novēršanai bija dažādi: jānovērš konstatētā bīstamība, nepieciešams veikt ēkas, tās daļas vai iebūvēto būvizstrādājumu tehnisko izpēti, jāaizliedz ēkas vai atsevišķas telpas ekspluatācija un jāatjauno iepriekšējais stāvoklis u.c.
Pārbaudēs biežāk konstatētās neatbilstības bija saistībā ar ēkas ugunsdrošību – 56%. Šajā ziņā BVKB īsteno sadarbību ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, un informācija par neatbilstībām ugunsdrošības jomā tiek nodota dienestam. Patvaļīga būvniecība atklāta katrā trešajā ēkā jeb 33% no šī gada pirmajā pusgadā pārbaudītajām ēkām, bet pārkāpumi saistībā ar mehānisko stiprību un stabilitāti atklāti 28% objektu.
Publiskas ēkas īpašnieka pienākums ir ekspluatācijas laikā veikt ēkas tehnisko apsekošanu ne retāk kā reizi 10 gados. Turklāt ēkām, kurām pēdējo 10 gadu laikā nav veikta tehniskā apsekošana, tā būs jāveic līdz 2019. gada 30. septembrim, kā to paredz Ministru kabineta 2014. gada 2. septembra noteikumi Nr. 529 «Ēku būvnoteikumi». Savlaicīgas rūpes par ēkas tehnisko stāvokli attaisnojas, jo tādējādi tiek iegūti objektīvi dati par ēkas tehnisko stāvokli, kas atvieglo ēkas apsaimniekošanu.