Latvijas valdības ārējās aizņemšanās plānus nevar vērtēt pozitīvi vai negatīvi, jo pašreizējos apstākļos tā ir nepieciešamība, lai stabilizētu nacionālo ekonomiku. Protams, daudz kas būs atkarīgs no Latvijas makroekonomiskās stabilizācijas programmas nostādnēm.
Nodokļu sistēmas reformēšanas jomā, ņemot vērā saspringto valsts pamatbudžeta situāciju, diezin vai īstermiņā ir iespējas izvairīties no PVN likmes paaugstināšanas līdz 21%. Savukārt, lai atvieglotu maznodrošināto stāvokli, es uzskatu par pareizu nepaaugstināt PVN samazināto likmi komunālajiem pakalpojumiem un siltumam, kā arī apsvērtu iespēju piemērot samazināto PVN likmi Latvijā ražotiem pārtikas produktiem. Tas vienlaicīgi arī stimulētu pārtikas nozari ekonomiskās lejupslīdes apstākļos.
Lai veicinātu ražošanu, es ieteiktu izmantot ar uzņēmumu ienākuma nodokli neapliekamo rezervju veidošanas pieeju pamatlīdzekļu atjaunošanai un jauno tehnoloģiju ieviešanai. Kā iedzīvotājam man, protams, patiktu iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes samazināšana, taču es drīzāk ieteiktu samazināt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmi – tas dotu impulsu uzņēmumu konkurētspējas veicināšanai un izmaksu samazināšanai. IIN samazinājums tieši ietekmētu darba ņēmējus, palielinot patēriņam pieejamos līdzekļus, bet darba dēvēju izmaksas IIN ietekmē tikai gadījumā, ja tiek samazināts bruto atalgojums (pirms nodokļiem).
Uzskatu, ka ļoti pareizs lēmums ir tas, ka, samazinot valsts budžeta izdevumus, netiks skarts ES fondu un instrumentu finansējums, kas ir viens no būtiskiem valsts konkurētspējas celšanas elementiem.
Daudz kas būs atkarīgs no tā, kā šī nauda tiks izmantota. Neapšaubāmi daļu no finansējuma nāksies izlietot nākamā gada budžeta deficīta finansēšanai un banku sektora stabilizācijai, taču lielāko daļu, manuprāt, ir jāiegulda ražošanas un lauksaimniecības veicināšanai. Ļoti svarīgs ir atbalsts ražotājiem, kuri orientējas uz eksportu, un viens no līdzekļu izmantošanas veidiem būtu eksporta garantiju sistēma.
Pieļauju, ka laikā, kad pieaug bezdarbs un daudzos uzņēmumos tiek samazināts atalgojums, iedzīvotājiem būs grūtības ne tikai atmaksāt kredītus, bet arī norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem. Tādēļ viena no jomām, kurai arī jānodrošina valsts atbalsts, noteikti ir investīcijas enerģētiskās neatkarības stiprināšanai un energoefektivitātes veicināšanai.