Bulgārija atlikusi plānu iestāties eirozonā, par iemeslu norādot slikto ekonomisko situāciju Eiropas monetārajā savienībā un risku, kas saistīts ar neskaidrajām Eiropas Savienības (ES) izredzēm nākotnē.
Balkānu valsts finanšu ministrs Simeons Djankovs (Simeon Djankov) intervijā ar laikrakstu Wall Street Journal norādīja, ka patlaban viņš nesaredz nekādus iestāšanās labumus, bet tikai izmaksas. Tāpat viņš sacīja, ka iestāšanās eirozonā Bulgārijai ir pārāk riskanta un nav zināms, kādi noteikumi organizācijā valdīs pēc gada vai diviem.
Bulgārijas premjers Boiko Borisovs (Boyko Borisov) un finanšu ministrs Simeons Djankovs arī pavēstīja, ka lēmums apturēt valsts virzību eirozonā, kas iepriekš bijis Sofijas ilgtermiņa stratēģiskais mērķis, pieņemts arī sabiedriskās domas izmaiņu dēļ.
Tāpat Bulgārijas premjers pauda savas bažas par pieaugušajām nesaskaņām starp Eiropas līderiem – daži no kuriem atbalsta Vācijas aicinājumu pēc lielāka tēriņu ierobežojuma, bet citi vēlas ekspansīvāku politiku.
«Es esmu pārliecināts, ka mēs noteikti redzēsim šķelšanos Eiropā. Galvenokārt tāpēc, ka daudzas valdības nav gatavas īstenot smagos lēmumus, kurus tās pieņēmušas. Tas ir apmēram tā pat, kā niķīgs bērns, kurš nevēlas doties pie zobārsta, lai salabotu savus zobus. Šis ir kritisks brīdis gan eirozonai, gan arī Eiropas Savienībai,» sacīja B. Borisovs.
Bulgārija iepriekš saņēmusi atzinīgus vārdus par sava budžeta deficīta veiksmīgu samazināšanu līdz 2,1% no iekšzemes kopprodukta (IKP) un ekonomikas stabilizāciju. Bulgārijas premjers norādīja, ka viņa valsts ekonomikai šogad vajadzētu baudīt izaugsmi 1,5% apmērā, bet brīdināja, ka eirozonu sagaida pieci stagnācijas gadi, ja tās līderi neuzsāks aktīvu rīcību, lai atrisinātu krīzi.
WSJ norāda, ka eirozonas parādu krīze likusi arī citām fiskāli piesardzīgām Eiropas valstīm pārdomāt vienotās valūtas ieviešanu. Tā, piemēram, Lietuvas premjers Andrjus Kubiļus aizvadītajā nedēļā pavēstījis, ka viņa valsts pievienosies eirozonai tikai tad, kad «Eiropa būs gatava», tādējādi signalizējot, ka Viļņas entuziasms ir noplacis. Savukārt Latvijas premjers Valdis Dombrovskis pavēstījis, ka valdība lems par eiro ieviešanas grafiku 2013. gada pavasarī.
Db.lv jau vēstīja, ka Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis paziņojis, ka Varšava pievienosies eirozonai tikai tad, kad krīzes skartā Eiropas monetārā savienība būs atrisinājusi savas problēmas.
«Mēs esam gatavi pievienoties, kad jūs būsiet atrisinājuši savas problēmas un kad mēs varēsim pateikt saviem iedzīvotājiem - «mēs varam droši iestāties»,» sarunā ar Vācijas laikrakstu Frankfurter Allgemeine Zeitung, sacīja R. Sikorskis. «Jūs nevarat mūs vainot par to, ka mēs nevēlamies iestāties eirozonā, kamēr to piemeklējusi smaga krīze,» viņš piebilda.