Latvijas Hipotēku un zemes bankas meitas kompānija SIA Riska investīciju sabiedrība kļuvusi par kokapstrādes un koksnes tirdzniecības SIA Cord īpašnieci. Tas ir pirmais precedents, kad pērn septembrī reģistrētā SIA Riska investīciju sabiedrība kļuvusi par kāda uzņēmuma īpašnieci, atzīst uzņēmuma valdes loceklis, valsts a/s Latvijas Hipotēku un zemes banka (LHZB) Aizdevumu departamenta vadītājs Dzintars Baumanis.
Labākā iespēja
"Varēja jau pieiet no tādas pozīcijas, lai īpašnieks pārdod uzņēmumu, kam grib, bet šaubos, vai no šādas pozīcijas īstenošanas būtu daudz ieguvēju," norāda Dz. Baumanis. Viņaprāt, diez vai būtu labāk, ja šo kompāniju iegādātos kāds nepazīstams ārzemnieks, jo tādējādi situācija kļūtu grūtāk kontrolējama ne tikai no bankas viedokļa, bet arī no uzņēmuma Latvijas sadarbības partneru skatupunkta. "LHZB ir SIA Cord nodrošinātais kreditors un varēja uzņēmumu izpārdot pa daļām, taču bankas mērķis nav nokaut uzņēmumu, bet gan saglabāt to kā normālu, strādājošu uzņēmumu," uzsver Dz. Baumanis.
Viņš norāda, ka uzņēmuma izpārdošana ir pats pēdējais, kad nav citas izejas un tas ir pretrunā ar bankas nosprausto stratēģiju - attīstīt vidējo un mazo biznesu - un tēlu. "Protams, ir vienkāršāk iedot kredītu, un tiklīdz kredīta ņēmējam gadās kāda neveiksme vai tirgus situācija pasliktinās, tā izpārdot pa daļām, kaut arī tā pati iekārtu demontāža maksā milzu naudu," uzsver Dz. Baumanis. Viņš gan atzīst, ka nav iespējams pateikt, cik ilgi banka būs Cord īpašnieks, taču, ja radīsies kādi interesenti šo uzņēmumu iegādāties, tad priekšlikumi tikšot izskatīti. "Neesam plānojuši par katru cenu Cord pārdot un arī neesam speciāli meklējuši un uzrunājuši kādus potenciālos pircējus," uzsver Dz. Baumanis.
Nav labākie laiki
"Šobrīd kokapstrādei nav tie labākie laiki, un to izjūt arī SIA Cord," norāda LHZB Aizdevumu departamenta Tautsaimniecības un kreditēšanas analīzes daļas vadītājs Jānis Hermanis. Viņš savu teikto pamato ar to, ka Lielbritānijas mārciņas vērtības kritums padsmit procentu apmērā pret eiro (tostarp arī latu), nekustamā īpašuma krīzes ASV atbalsis ir Lielbritānijā, visā pasaulē un arī Eiropā, tostarp arī Latvijā. Pirms tam nozare atradās augšupejas periodā, kad pelnīt varēja pat situācijās, kad menedžments pieļāva rupjas kļūdas, bet tā vairs nebūs.
"Kokrūpnieki faktiski saņem dubultsitienu, jo samazinās pieprasījums pēc koksnes izstrādājumiem un papildu efektu rada ASV dolāra un sterliņu mārciņas kursa vērtības kritums," uzsver J. Hermanis. "Tas nenozīmē, ka visiem kokrūpniekiem ir problēmas vai tie ir sanējami, bet gan to, ka notiks atlase un tajā priekšrocības ir specializēto nišu produktu ražotājiem," prognozē Dz. Baumanis. Viņš norāda, ka tieši šī iemesla dēļ šobrīd Cord kokzāģētava nestrādā, bet strādā pērn uzstādītās līmēšanas iekārtas.
Mērķis - izaugsme
"Ir nosprausts mērķis rast jaunus koksnes izstrādājumu noieta tirgus, pircējus, kā arī ražot jaunus koksnes izstrādājumus ar iespējami augstāku pievienoto vērtību," uzdevumu formulē Dz. Baumanis. Viņš arī norāda, ka tiek turpināts darbs SIA Cord otrā biznesa jomā - zāģmateriālu un to izstrādājumu tirdzniecībā. Ir nomainīta arī uzņēmuma valde, tās vienīgā locekļa Jana Frederika Tomsona vietā iecelts Ģirts Eglītis, šī uzņēmuma direktors Ivo Šneiders ir uzņēmuma pilnvarnieks un nākotnē būs valdes loceklis, stāsta Dz. Baumanis.
"I. Šneideram ir dotas plašas pilnvaras un nav sasietas rokas uzņēmuma attīstībā, un nav jānāk pie īpašnieka atskaitīties par katru sīkumu vai saskaņot katru savu darbību," uzsver Dz. Baumanis. Ja būšot nepieciešams, banka varētu izsniegt kredītus jaunu produktu ražošanas uzsākšanai. Tiesa, tik daudz cilvēku, cik savos ziedu laikos Cord nodarbināja, pēc Dz. Baumaņa domām, vairs nevajadzēs, pašlaik uzņēmumā strādā vien apmēram 17 cilvēki.
2007. gadā SIA Cord saražoja 65 000 m3 zāģmateriālu, eksportēja 40 000 m3 zāģmateriālu. Savukārt 2006. gadā uzņēmuma apgrozījums bija 8.74 milj. Ls, un tad tika saražoti 50 000 m3 zāģmateriālu, eksportēti 85 000 m3 zāģmateriālu.